Infostart.hu
eur:
385.17
usd:
331.83
bux:
120679.89
2026. január 15. csütörtök Lóránd, Lóránt
Elkészült a 100 ezredik e-motor Győrben 2019. decemberében.
Nyitókép: Forrás: Audi Hungaria

Visszaesést jósol a Századvég, de már látják a fellendülést is

Drasztikusan átalakította a gazdasági helyzetet a koronavírus, ezért idén 0,3 százalékos visszaesés, jövőre viszont ismét bővülés várható a Századvég Gazdaságkutató Zrt. előrejelzése szerint.

A magyar gazdaság teljesítménye mellett a kivitel is visszaesik az idegenforgalom, és a járműgyártás leállása miatt. A csökkenés mértéke attól függ, hogy meddig tart a kiesés, és onnantól kezdve év végéig mennyit sikerül bepótolni. Az import ugyanakkor stagnálhat 2020-ban - olvasható a prognózisban.

A járvány utáni időszak hatása a fogyasztás volumenében is kérdéses.

Az éves bővülés 0,4 százalékra mérséklődhet a jövedelmek átmeneti visszaesése miatt. Megjegyezték, hogy a veszélyhelyzet miatti felvásárlási roham emelte a keresletet, ám közben megszűnt számos szolgáltatás.

A Századvég 2020-ban a korábbi évekhez képest magasabb arányú, a GDP-hez viszonyítva 3,0 százalékos költségvetési hiánnyal számol.

Az éves infláció 3,7 százalék lehet, ha a Magyar Nemzeti Bank meg tudja fékezni a forint gyengülését, amihez az olaj árának zuhanása is hozzájárulhat.

Az előrejelzés hangsúlyozta, hogy a járvány miatt folyamatosan változik a pénzpiaci helyzet, így a kilátások is bizonytalanok. A Századvég azt feltételezi, hogy a veszélyhelyzet néhány hónap után véget ér, újraindul az idegenforgalom és a termelés, a költségvetési mozgástér függvényében pedig a kormány is segíteni fogja a gazdaság visszaerősödését. A gazdaságkutató ennek megfelelően jövőre már minden téren kedvezőbb adatokat vár az ideiekhez képest.

A GDP 2021-ben újra bővülhet, a növekedés mértékét 3,4 százalékra becsülik.

A költségvetési hiány 2,0 százalékra, az infláció 3,5 százalékra mérséklődhet jövőre, míg az import volumene 3,0 százalékkal lehet magasabb 2020-hoz képest - olvasható a közleményben.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Csizmazia Gábor a furkósbotról és a Trump-paradoxonról: „Donald Trump kétszer lépte át a saját vörös vonalát”

Donald Trump amerikai elnök leginkább Ukrajna és a vámpolitika esetében lépte át a saját maga által felvázolt vörös vonalakat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csizmazia Gábor. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet tudományos főmunkatársa szerint Donald Trump külpolitikai lépései inkább elbizonytalanították a szavazóit, semmint újakat hoztak volna mellé.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Emelkedtek az amerikai tőzsdék, szárnyaltak a befektetési bankok

Emelkedtek az amerikai tőzsdék, szárnyaltak a befektetési bankok

A befektetők a geopolitikai események értékelése mellett a vállalati gyorsjelentésekre is már figyelnek a héten, ugyanis az amerikai nagybankok megnyitották a jelentési szezont. A befektetők eközben szoros figyelemmel kísérik, hogy milyen hírek érkeznek az amerikai-dán egyeztetésekről, hiszen Donald Trump továbbra sem mondott le Grönland megszerzéséről, viszont Iránnal kapcsolatban mintha valamelyest enyhült volna az elnök álláspontja, legalábbis a tegnap esti kijelentései erre utalnak – részben emiatt korrigál az arany, az ezüst, és az olaj ára a korábbi emelkedés után. Közben a chiprészvények a tajvani TSMC erős negyedéves jelentése után kaptak egy lökést. Részvénypiacokon összességében pozitív a hangulat, emelkednek az európai és az amerikai részvények is, köztük a ma jelentő befektetési bankok. Itthon a Mol árfolyama ma is jelentős pluszban van, miután Szijjártó Péter arról beszélt, hogy közel a megállapodás a NIS szerb olajvállalatban lévő orosz tulajdonrész megvásárlásáról.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×