Infostart.hu
eur:
364.52
usd:
316.16
bux:
146688.57
2026. augusztus 2. vasárnap Lehel

Illegális szeméttelep hátráltatja a szivattyúgyár építését Nagykanizsán

Megkezdődött Nagykanizsán az olasz tulajdonú DAB Production Hungary Kft. vízszivattyú-gyárának építése augusztusban, de a földmunkák során kiderült, hogy több mint ötezer köbméternyi illegális hulladékot rejtett az önkormányzat által értékesített terület.

A nagykanizsai közgyűlés csütörtöki ülésén napirendre került polgármesteri beszámolóból kiderült: a 27 ezer négyzetméteres területen a terep előkészítése során bukkantak rá augusztusban nagy mennyiségű illegális hulladékra. Az ipari parkot kezelő Nagykanizsa Vagyongazdálkodási és Szolgáltató Zrt. az azonnali szemle során valósnak találta a problémát, másnap pedig rendőrségi feljelentést is tett miatta.

Az önkormányzat a területtel kapcsolatos szavatossági felelőssége miatt elvégeztette a szemét és a törmelék kitermelését, ami az előzetesen becsült kétezer köbméternél jóval több volt, meghaladta az ötezer köbmétert. Az egy-másfél méteres földtakarás alatt esetenként hat méternél nagyobb mélységben is találtak hulladékot.

A beruházó DAB ezek után a teljes területen feltáró fúrásokat kért, de szükség volt talajmechanikai vizsgálatokra és a statikus tervek átdolgozására is. Az ipari park kezelőjének ezek után a kiásott hulladék deponálását, valamint a terület feltöltését is el kell végeznie az önkormányzat költségén - olvasható a polgármesteri beszámolóban.

Cseresnyés Péter polgármester (Fidesz-KDNP) az MTI kérdésére csütörtökön elmondta: nem volt tudomásuk arról, hogy illegális hulladék van az értékesített területen, ezért is tettek most újból rendőrségi feljelentést. Az önkormányzat azonban a szavatossági kötelezettsége miatt a feltárással, a hulladék elszállításával és a terület feltöltésével kapcsolatos minden költséget kifizet, ami tízmilliós nagyságrendű összeg.

A váratlanul felmerült kiadások akár lenullázhatják a terület értékesítéséből a városhoz befolyt bevételt. A DAB 100 millió forintért vásárolta meg a területet, de a munkahelyteremtő beruházása miatt 200 ezer euró, vagyis mintegy 56 millió forint kedvezményt is kapott.

Az illegális hulladék miatt elvégzett vagy még hátralévő munkálatok a beruházást legfeljebb egy-két héttel késleltethetik - vélekedett a polgármester.

A DAB Production Hungary Kft. egymilliárd forintos befektetéssel épülő nagykanizsai vízszivattyú-gyárában a júniusi bejelentés szerint jövő márciusban indul a termelés. Elsőként egy ötezer négyzetméteres, később bővíteni tervezett gyártócsarnokot építenek, ahol induláskor 50, később 140 embert alkalmaznak majd.

A nagykanizsai ipari parkban elhelyezett illegális hulladékok miatt 2008-ban egyszer már tett feljelentést az akkori városvezetés, de a nyomozás nem vezetett eredményre. A Zalai Hírlap ezzel kapcsolatban korábban arról írt, hogy a terület megtisztítását már akkoriban legalább 20 millió forintra becsülték.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: vasárnap leáll a paksi atomerőmű

Magyar Péter: vasárnap leáll a paksi atomerőmű

Hajnalban lekapcsolják az utolsó előtti blokkot, vasárnap pedig az utolsót is.

„Még a cipőkötés is bonyolultabb az újraélesztésnél”

A laikusok is biztonsággal használhatják az automata és félautomata defibrillátorokat, mert ezek a készülékek hangutasításokkal segítik a felhasználókat, és nem lehet velük kárt okozni – hangsúlyozta az InfoRádiónak nyilatkozó sürgősségi szakorvos, mentőorvos, az SOS Elsősegély alapító-vezetője. Márkus Dávid arról is beszélt, hogy különösen fontos a defibrillátor használata olyan helyzetekben, ahol a mentők nem tudnak néhány percen belül a helyszínre érkezni.
inforadio
ARÉNA
2026.08.03. hétfő, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×