eur:
411.19
usd:
394.46
bux:
0
2024. december 27. péntek János
Egy idős nő vérnyomását mérik, mielőtt megkapja a Pfizer-BioNTech koronavírus elleni vakcinájából készített oltóanyagot a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktatókórház oltópontján 2021. február 7-én. A védőoltásra regisztrált legidősebbek közül február 4. és 7. között minden háziorvosi praxisból hat idős embert kórházi oltóponton oltanak be a Pfizer-BioNTech vakcinájából készült oltóanyaggal, 1080 háziorvos pedig maga is beolthat 10-10 regisztrált idős embert az amerikai Moderna cég oltóanyagával.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás

Szakértő: életmentő lehet a gyakori vérnyomásmérés

Magyarországon minden harmadik felnőttet és minden negyedik elhízott gyermeket érint a magasvérnyomás-betegség.

„ A magyar lakosságnak körülbelül a 30 százalékát érinti a magas vérnyomás. Ez azt jelenti, hogy míg a fiatalabb korosztályban az előfordulási gyakorisága alacsonyabb, de ahogy idősödünk, egyre gyakoribb a magas vérnyomás előfordulása: 50-59 éves korban 44 százalék körüli az érték, de 70 év felett már a lakosok több mint 70 százalékának magas vérnyomása van, amelyet kezelni kell”− mondta Torzsa Péter az InfoRádióban.

A Semmelweis Egyetem családorvosi tanszékének vezetője azt mondta, a magas vérnyomás megjelenésének számos oka lehet, leggyakoribb az elhízás, a mozgásszegény ülő életmód, a munkahelyi és az otthoni stressz, a dohányzás, valamint a túlzott mértékű az alkoholfogyasztás. Emellett az is hozzájárul, ha a víz helyett magas koffeintartalmú italokat, energiaitalokat fogyasztunk, és a magas sótartalmú ételek is fokozhatják a magas vérnyomás előfordulását.

„Nagyon fontos, hogy időnként,

legalább évente egyszer nézzük meg a vérnyomásunkat,

vagy ha panaszt érzünk, rossz közérzet, fejfájás, gyengeség, csökken a terhelhetőségünk, abban az esetben is nézzük meg a vérnyomásunkat"− tette hozzá a kutató.

A Semmelweis Egyetem honlapján látható kisfilm bemutatja, milyen testhelyzetben, mikor, milyen készülékkel, milyen mérési technikát használjunk a pontos vérnyomásmérés érdekében, és azt is, hogy mikor forduljunk orvoshoz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×