Infostart.hu
eur:
387.02
usd:
328.89
bux:
0
2025. december 29. hétfő Tamara, Tamás
Nyitókép: Pixabay

A digitális technika már az életünket is védi, és az egyik leggyakoribb népbetegség ellen is hatékony

A digitális technológia fejlődésének köszönhetően az egészség megőrzése és a betegségek megelőzése is egyre szélesebb rétegek számára válik elérhetővé. Az elhízás és a magas vérnyomás kockázatának csökkentéséhez már a mobiltechnológia és a mesterséges intelligencia is segítséget nyújt – mondta az InfoRádióban Kóka János, a Doktor24 alapító elnöke.

A magyar felnőtt lakosság mintegy egyharmadát (csaknem kétmillió embert) érintő metabolikus szindróma egy olyan anyagcserezavar, amely egyebek mellett a zsír- és szénhidrát-anyagcserét érinti, és leggyakrabban elhízással, magas vérnyomással jár. A tünetcsoporthoz általában krónikus gyulladás társul, és az érintetteknél jelentősen megnövekszik a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri, illetve daganatos megbetegedések kockázata.

Kóka János, a Doktor24 alapító elnöke az InfoRádióban elmondta: az elhízás egy látható következmény, viszont sok esetben veszélyesebbek azok a tünetek, amelyek nem láthatók, de laboratóriumi eredményekkel ezeket is lehet azonosítani, illetve igazolni. A metabolikus szindróma kialakulása elsősorban a nem megfelelő életmódhoz köthető,

kiváltó ok lehet többek közt az egészségtelen táplálkozás, a stressz, a mozgáshiány vagy a kialvatlanság, fáradtság is.

Kóka János úgy fogalmazott, közhelyszerűnek hangzik, hogy rendbe kell tenni ezeket a rendellenességeket, betegségeket, amelyekről szinte mindenki tud, de véleménye szerint nagyon fontos, hogy szigorú, egyszerű és sokak számára elérhető rendszerben történjen mindez. Azt tanácsolja az érintetteknek, hogy kérjenek orvosi segítséget, forduljanak szakemberekhez, akiknek a segítségével látványos eredmények, javulások érhetők el.

Az új megoldások – amelyeket a szeptember 10-ei, budapesti AI Summit konferencián jelentették be – lehetővé teszik, hogy a felhasználók átfogó képet kapjanak általános egészségügyi állapotukról, így hatékonyan megelőzhetik, illetve kezeltethetik betegségüket.

Ehhez nyújtanak nagy segítséget azok a digitális eszközök, amelyek Kóka János elmondása szerint már nemcsak különböző értékeket mérnek és adatokat mutatnak, hanem javaslatokat is tesznek arra, hogyan érdemes mozognunk. Példaként megemlítette a kalóriaszámláló applikációkat, amelyek megmutatják, hogy melyek azok a tápanyagok, amelyeket érdemes bevinni a szervezetünkbe, és azt is jelzik, hogy az egyes termékek pontosan mennyi kalóriát tartalmaznak, illetve a különféle mozgástípusokkal mennyi kalóriát égethetünk el.

Kóka János szerint a következő nagy feladat, hogy egy átfogó, komplex programot hozzanak létre preventív céllal, ezért kötött együttműködést a Doktor24 a Samsung Electronics Magyarországgal, amelytől azt remélik a felek, hogy a munkaadók is felismerik dolgozóik egészségének fontosságát, és így ezek a szolgáltatások mindenki számára megfizethetővé és elérhetővé válnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Keleti nyitás és az uniós függőség csökkentése – a magyar külpolitika irányai az elmúlt 15 évben

Keleti nyitás és az uniós függőség csökkentése – a magyar külpolitika irányai az elmúlt 15 évben

A magyar külgazdaság törekvései 2010 óta két fő csapásvonal mentén haladtak: egyrészt a korábbi, főként nyugat-európai és amerikai kapcsolatok stabil fenntartása és fejlesztése volt napirenden, másrészt olyan új partnerségek kialakítása a Közel-Keleten és Ázsiában, amelyek hozzájárulhatnak a magyar külkereskedelem diverzifikációjához – mondta az InfoRádióban Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője.

Donald Trump Kijevbe is kész elutazni a béke érdekében

Donald Trump szerint a kelet-ukrajnai Donbasz régió kérdésében „is sikerült közelebb kerülni az egyetértéshez”. Az amerikai elnök Volodimir Zelenszkijjel tárgyalt Floridában. Az ukrán elnök szerint a 20 pontra szűkített béketervezetről „90 százalékban sikerült megállapodni”. Egy végleges békemegállapodás Trump szerint „néhány héten belül” létrejöhet, de az sem zárható ki, hogy meghiúsul az egyezség.
"Utolsó simítások" a béketervben, nem pihen az orosz légierő - Háborús híreink hétfőn

"Utolsó simítások" a béketervben, nem pihen az orosz légierő - Háborús híreink hétfőn

Vasárnap Floridában találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán és Donald Trump amerikai elnök. Trump szerint már tényleg csak az utolsó simítások vannak hátra az orosz-ukrán béketervben, a Kijev számára nyújtandó biztonsági garanciákról pedig elvileg meg is egyeztek. A Kreml figyelmeztetett: ha tárgyalásos úton nem sikerül rendezni a helyzetet, folytatódni fognak a támadások. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×