Infostart.hu
eur:
380.83
usd:
325.6
bux:
126534.75
2026. március 2. hétfő Lujza
Nyitókép: Unsplash

Kiszámolták, mennyi idő van megmenteni az ivóvizet, ha a Duna szennyeződik

A HUN-REN CSFK Földtani és Geokémiai Intézetének felmérése kiderítette, átlagos esetekben hetekig, máskor viszont mindössze napokig tart, míg a Duna vize eljut az ivóvizet biztosító kutakig. Ennek a vízminőség védelmében van nagy jelentősége.

„A Duna vize 2-7 hét alatt ér el a kutakhoz attól függően, hogy egyrészt milyen messze vannak a folyótól, másrészt milyenek a hidrológiai viszonyok. Árvizes időszakban például a folyamat felgyorsul, és ez a többhetes folyamat akár 7-10 napra vagy annál is jobban lerövidülhet” – számolt be legújabb kutatásukról a HUN-REN CSFK Földtani és Geokémiai Intézetének főmunkatársa.

Czuppon György elmondta, van némi eltérés a Duna vizében attól függően, hogy például Bécsben vagy Budapesten vizsgálják. A stabilizotóp-összetétel változik, a magyar fővárosban kissé pozitívabb irányba eltolódva, viszont a főmunkatárs hangsúlyozta:

ez nem jelent sem rosszat, sem pedig jót, csupán annyit, hogy más.

A jelenségnek számos oka lehet, például, hogy amíg a folyó onnan eljut idáig, addig több kisebb-nagyobb vízfolyás is táplálja, valamint a felszín alatti vízekkel is számolni kell. Csekély mértékű párolgással is számolnak, ennek szerepe azonban háttérbe szorul.

Czuppon György megerősítette: a budapesti ivóvíz alapvetően a Dunából származik, 80-90 százalékos arányban, kisebb hányadában pedig az úgynevezett „háttérből”, ami alapvetően csapadékvíz-eredetű. Azt viszont leszögezte, hogy ez nem befolyásolja jelentősen a tisztaságát.

Árvizes időszakban előfordulhat, hogy romlik a víz tisztasága – ismerte el a szakértő, hozzátette viszont, hogy a mostani kutatásban a Duna tisztaságával foglalkoztak, a fő hangsúlyt arra fektetve, hogy a folyó vize mennyi idő alatt jut el a termelő kutakhoz. Erre azért van szükség, mert így meghatározható, hogy ha valamilyen szennyeződés kerül a Dunába, akkor tudható, hogy mennyi idő áll rendelkezésre a kutaknál a védekezésre, elhárító intézkedésekre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Donald Trump: Iránt még nem is kezdtük el igazán keményen ütni, most jön a java

Donald Trump: Iránt még nem is kezdtük el igazán keményen ütni, most jön a java

A „nagy hullám még hátravan” az Irán elleni offenzívából Donald Trump amerikai elnök szerint, aki hétfőn a CNN amerikai hírtelevíziónak nyilatkozva úgy fogalmazott: „még nem is kezdték el igazán keményen ütni őket”. Az elnök a Fehér Házban is sajtótájékoztatót tartott. Elmondta: „Irán rendelkezett olyan rakétákkal, amelyek képesek voltak eltalálni Európát és a helyi és tengerentúli bázisainkat, és hamarosan olyan rakétákkal is rendelkezett volna, amelyek el tudták volna érni gyönyörű Amerikánkat”.

Orbán Viktor: műholdfelvételeink vannak arról, hogy működőképes a Barátság kőolajvezeték

Műholdfelvételek bizonyítják, hogy a Barátság kőolajvezeték újraindításának technikai akadálya nincs. Felszólítom Zelenszkij elnököt, hogy azonnal indítsa újra az olajszállításokat – írta Orbán Viktor miniszterelnök egy Facebook-videóhoz.
inforadio
ARÉNA
2026.03.03. kedd, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×