eur:
402.94
usd:
348.84
bux:
95317.22
2025. június 14. szombat Vazul
A Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök a Harcosok Klubja elnevezésű rendezvényen a budapesti BOK Sportcsarnokban 2025. május 18-án.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Fischer Zoltán

A Fidesz rákapcsol, erőt mutat, berúgja a kampánymotort – elemzők a Harcosok Klubjáról

Rotyis Bálint, a Nézőpont Intézet elemzője szerint a Fidesz továbbra is egy nagyon innovatív párt, amely profi módon reagál az új kihívásokra, így még komolyabb viták várhatók az online térben is. Zsolt Péter, a Méltányosság Politikaelemző Központ kutatási igazgatója szerint viszont egy trollhadsereg akkor működik jól, ha egy párt felfelé ível népszerűségben, elismertségben, ráadásul a harcra való felhívás szembemegy a békepárti narratívával.

Vasárnap a budapesti BOK Sportcsarnokban tartották a Harcosok Klubja – A kezdet elnevezésű rendezvényt, amelyen többek között felszólalt Orbán Viktor miniszterelnök, Lázár János, Szijjártó Péter, Menczer Tamás, Szentkirályi Alexandra és Gyopáros Alpár is. A kormányfő több ezer résztvevő előtt egyebek mellett arról beszélt: nem újdonság, hogy Magyarország támadás alatt áll, hiszen a brüsszeli bürokraták eddig is támadták Magyarországot. Értékelése szerint most azonban a helyzet nehezebb, „mert beszálltak az ukránok is”. Orbán Viktor közölte: markánsabban jelen kell lenniük a virtuális térben, újítania kell a kormánypártoknak. Mint mondta, bár hisz a személyes kapcsolatokban, szükség van a „digitális szabadságharcosok klubjára, egy digitális honvédségre”. Azt tűzte ki célként, hogy jövő januárra százezer digitális szabadságharcosuk legyen.

A Nézőpont Intézet elemzője az InfoRádióban úgy fogalmazott, a politikában időről időre megjelennek új platformok és új generációk, amelyek elkezdenek érdeklődni a közéleti kérdések iránt. Meglátása szerint a világban innovatív folyamatok zajlanak, amelyek nem kerülik el a politikát sem. Rotyis Bálint elsősorban azt emelte ki, hogy a pártoknak, politikusoknak ma már nemcsak az utcán, tereken kell megszólítaniuk az embereket, hanem az online térben is, amely platformok az információszerzés legfontosabb forrásai.

Mint mondta, a Fidesz vasárnapi rendezvényén azt a célt tűzte ki, hogy azt a professzionalizmust és szervezettséget, amit az offline térben az elmúlt 35 évben megvalósított, kiterjessze az interneten is. Arra számít, hogy a kormánypártok politikusai, aktivistái szervezett módon mindkét térben komoly, tartalmas vitákat vívnak meg, melyek még inkább előtérbe kerülnek, ahogy közelednek a jövő évi parlamenti választások. „A hátralevő időben minden politikai erő megpróbálja felmérni, hol tud erősíteni, hol tud sikeresebb lenni” – jegyezte meg az elemző.

Azt gondolja, a vasárnapi rendezvény megmutatta, hogy a Fidesz továbbra is egy nagyon innovatív párt, amely profi módon fel tud készülni az ilyen jellegű kihívásokra. Felhívta a figyelmet, hogy a magyar jobboldal már korábban is próbálkozott a karakteresebb megjelenéssel az online térben, ahol „megvetette a lábát”, és erre volt befogadókészség. Rotyis Bálint szerint most az várható, hogy

magasabb fokozatra kapcsol a Fidesz, és komoly energiákat mozgósíthat annak érdekében, hogy a következő egy évben azt a szervezettséget lássák tőle az emberek online, mint amit offline megszokhattak a kormánypártoktól.

A vasárnap hallott beszédekből az elemző arra következtet, hogy a Fidesz tudatosan készül a következő időszakra. Orbán Viktor megfogalmazta a 2026-os országgyűlési választások tétjét, ami Ukrajna EU-csatlakozása köré fonódik. Ebben az értelemben nemcsak a szervezetépítés került a rendezvény középpontjába, hanem lényeges politikai vonzata és üzenete is volt, amivel Orbán Viktor gyakorlatilag „megágyazott az előttünk álló egyéves időszaknak, amikor az említett politikai viták, kampányok jelentik majd a legfőbb beszédtémát”.

Rotyis Bálint szerint „megfér egymás mellett” az a két narratíva, hogy a kormány az orosz–ukrán háború kapcsán a békét hangsúlyozza, a Harcosok Klubja nevet viselő kezdeményezés viszont egy nagy küzdelemre hívja a híveket, szimpatizánsokat a világhálón keresztül. Megjegyezte: a magyar kormány békepárti álláspontja egy geopolitikai, diplomáciai állásfoglalás, míg a napi, aktuális politikai küzdelmek „mindig a harcról szólnak”. Az elemző úgy véli, a harcosok klubja megnevezés beleillik abba a filozófiába, hogy „ezeket a politikai vitákat meg kell vívni, harcolnia kell mindenkinek a saját igazáért”. Ugyanakkor szerinte a diplomáciai térben, illetve a védelmi politikában a békepárti álláspont képviselete, felvállalása nem megy szembe azzal, hogy ez a rendezvény ilyen címet kapott az ötletgazdáktól.

A Nézőpont Intézet elemzője nagyon intenzív időszakra számít a hazai belpolitikában a következő egy évben komoly vitákkal, amelyek nyilván érinteni fognak külpolitikai eseményeket is, ezért „küzdelemben, karcosságban és erőteljes vitákban gazdag” hónapokat vár.

Zsolt Péter: trollhadsereg helyett Lázár-féle érdemi viták kellenének

A Méltányosság Politikaelemző Központ kutatási igazgatója a vasárnapi rendezvényből, és a felszólalók beszédeiből azt szűrte le, hogy a Fidesz nagy erőkkel aktivizálni akarja saját szavazóbázisát, és fel szeretné mutatni, hogy továbbra is cselekvőképes. Úgy gondolja, nem választottak jó elnevezést ennek a rendezvénynek, maga a cím David Fincher nagy sikerű, 1999-ben bemutatott filmjének a címét vett át egy az egyben, ami Chuck Palahniuk azonos című regényének (Harcosok klubja) adaptációja. Zsolt Péter hozzátette: a filmben „egymásnak esnek teljesen kiégett férfiak”, ami jelen esetben feldobott labda lett a hazai belpolitikai térben. Mint fogalmazott, nyilván nem ennek a reprezentálása volt a miniszterelnök szándéka.

Az elemző szerint azért sem szerencsés ez a kezdeményezés, mert a Fidesz ezzel „átkerül az erőszakos oldalra”, Magyar Péter pedig kisajátítja magának a béke képviseletét, vagyis Zsolt Péter szerint úgy tűnik, kezdenek felcserélődni a szerepek. A beszédek alapján arra jutott, hogy a kormánypártok szándéka szerint „trollhadsereget kell felépíteni”, ami politikai szempontból rossz üzenet, ugyanis a trolloknak az a szerepe, hogy mások értelmes beszélgetését tönkretegyék. A szociológus szerint

a „kommunikációs arculat nem sikerült, és a tartalom is rossz”.

Úgy fogalmazott, egy évvel a választások előtt „tehetetlenséget semmi esetre sem mutathat magáról egy párt, pláne egy kormány, mert az az alkalmatlanság kinyilvánítása lenne”. Zsolt Péter arra számít, hogy a közösségi médiában megjelenő „harcosok” nagy vitákat generálnak, folyamatos kampányt folytatnak, ami ellen szerinte az lehet az ellenszer, hogy az erre nem fogékonyak felismerve a szándékukat, kizárják arról a felületről őket, ahol aktivizálják magukat, mert vélhetően bizonyos jegyek alapján fel lehet majd ismerni a kommunikációjukat, illetve a céljukat, amiket azzal vállalnak, hogy csatlakoznak a Harcosok Klubjához.

Zsolt Péter megjegyezte: vélhetően azért az online felületeken erősít a Fidesz, mert azt tapasztalta, hogy elveszíti az irányítást ezeken a platformokon. Úgy véli, a korábbi hasonló próbálkozások hatékonyabbak voltak a kormánypártok részéről, mert akkor Orbán Viktor arra ösztönözte a szimpatizánsokat, hogy álljanak bele az érdemi vitákba. „A harcos jelző viszont nem erre utal, hanem arra, hogy trollkodni kell. Érdemi vitát csak azok tudnak folyatni, akik kellően tájékozottak abban, mit kell csinálni, és autonómok is egyben” – fejtegette.

A Méltányosság Politikaelemző Központ kutatási igazgatója kiemelte: a Fidesz által létrehozott „trollhadsereg tagjai nem lesznek autonómok, hanem egymás gondolatait fogják terjeszteni és ismételgetni, ezért is válnak majd könnyen felismerhetővé”. Mint fogalmazott, ezek a rendre visszatérő kommunikációs panelek

bizonyos időszakokban jól működnek, tarolnak, és az egységességet mutatják, máskor viszont nem működnek jól, és a szociológus szerint a következő időszakban utóbbira lehet számítani.

Zsolt Péter szerint a jövő dönti el, hogy a Harcosok Klubja mozgalom elindítása hoz-e új szavazókat a kormánypártoknak a magszavazókon túl, inkább azt gondolja, hogy a Lázár János által képviselt érdemi viták eredményezhetnének ebben igazi előretörést. „Egy trollhadsereg felállítása akkor tud plusz szavazatokat hozni, ha egy párt felfelé ível a népszerűségben, elismertségben. Amikor éppen lefelé tart, akkor ez szerintem nem segít” – zárta gondolatait az elemző.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Megrázó beszámoló Székelyföldről: semmi sem maradt, csak a sírás az út szélén

A 1353-as adományvonal hívásával vasárnap éjfélig lehet csatlakozni a székelyföldi árvízkárosultak megsegítéséhez. Az Ökumenikus Segélyszervezet a segélyprogram újabb elemeként 8 és 12 év közötti, háromszéki gyermekeket táboroztat majd július végén Magyarországon. A szervezet székelyföldi segélyprogramjának vezetője jelenleg is Háromszéken van. Révfalvi Dorottya szerint a gyerekek komoly traumákat szenvedtek el.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
Robbanásszerűen nő az új befektetési őrület - De tényleg lehet jövője?

Robbanásszerűen nő az új befektetési őrület - De tényleg lehet jövője?

Míg a hagyományos bankok még mindig csak megérteni próbálják a blokklánc-technológiát, addig a tokenizált értékpapírok piaca már 5,6 milliárd dolláros, de becslések szerint 2030-ra akár 30 000 milliárd dollárra is rúghat. Semmi kétség, a globalizált pénzpiacokra nemcsak technológiai innovációt, hanem szabályozási kihívásokat is hoznak magukkal a tokenizált értékpapírok. Az ok-okozati összefüggések visszafejtésével kezdődik annak a megértése, hogy mi is történik valójában, és hogyan reagálnak a fejleményekre a Wall Street-i óriások.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×