Infostart.hu
eur:
389.44
usd:
330.16
bux:
0
2025. december 24. szerda Ádám, Éva
Berlin, 2017. szeptember 20.Sahra Wagenknecht, a Baloldal (Die Linke) nevű párt parlamenti frakcióvezetője és listavezetője egy választási kampánygyűlésen Berlin Lichtenberg kerületében 2017. szeptember 20-án, négy nappal a német parlamenti választások előtt. (MTI/EPA/Clemens Bilan)
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Türingiai megoldás: a CDU és az SPD a radikális baloldallal köt tartományi koalíciót

Miközben Németország a február végi előre hozott parlamenti választásokra készül, három keleti tartomány is "adós" a helyi kormánykoalíció megalakításával. A legfrissebb hírek szerint Türingia utat mutat, a konzervatív CDU és a szociáldemokrata SPD az év elején alakult, az alapítóról elnevezett, radikális baloldalinak minősített Sahra Wagenknecht Szövetséggel (BSW) léphet koalícióra.

Szeptember első vasárnapján Szászországban és Türingiában, a hónap második felében pedig Brandenburgban tartottak helyi parlamenti választásokat. Mindhárom tartományban a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) tarolt ugyan, de a többi párt koalíciós partnerként egyaránt elutasítja. Szászországban még folynak a koalíciós tárgyalások, Brandenburgban a hírek szerint a CDU, az SPD-vel és a Zöldekkel alakít kormányt, Türingiában viszont a szerdai bejelentés szerint a a két nagy párt és a BSW között előzetes megállapodás született.

Első lépésként – hosszú egyeztetések után – a három párt képviselői megállapodtak a koalíciós egyezmény tartalmáról, sőt a szövegéről is, amit vezetőségeik pénteken a tervek szerint hivatalosan is szentesítenek.

Az első elemzések szerint a tartományi választók mellett "radikális békepolitikájával" a tényleges győztes Sahra Wagenknecht pártja lehet. A BSW ugyanis szinte megalakulásától fogva zászlajára tűzte az ukrajnai orosz háború beszüntetését, és ennek érdekében mielőbbi tárgyalásokat sürgetett. Hangsúlyozta továbbá a közepes hatótávolságú amerikai rakéták 2027-re tervezett németországi telepítéséről való lemondást, és fő törekvése az illegális bevándorlás elleni határozott fellépés.

A mostani hármas előzetes egyezség jelentőségét aláhúzza az is, hogy a CDU elnöke, egyben a konzervatív pártszövetség, a CDU/CSU kancellárjelöltje, Friedrich Merz számára a BSW országosan nem szalonképes, tartományi szinten azonban a kereszténydemokrata helyi vezetők ebben a tekintetben szabad kezet kaptak.

A megállapodás szövegét illetően már csak a "finomhangolás" van hátra, a szerződést a tervek szerint pénteken ismertetik a nyilvánossággal is. Kiszivárgott értesülések szerint az konkrét intézkedéseket irányoz elő a gazdaság, az oktatás, az egészségügy, továbbá a szociális ügyek, valamint a migráció területén, azaz azokon a területeken, amelyek a leginkább befolyásolják a türingiaiak életét.

Az egyeztetések már október elején megkezdődtek, de elakadtak a "békepolitikai" ellentétek miatt. A hírek szerint a három párt között most kompromisszum született, amelyet az európai békeakaratot is hangsúlyozó "békepreambulum" tükröz majd, amely kimondja, hogy "az európai és a szövetségi rend keretein belül" támogatnak minden kezdeményezést az ukrán–orosz háború befejezésére. Utal arra is, hogy széles körű vita szükséges az amerikai rakéták tervezett állomásoztatásáról.

Források szerint a pártban némi nyugtalanságot keltett, hogy a radikális pártban a legradikálisabbnak tartott Sahra Wagenknecht elutasíthatja a koalíciós megállapodás szövegében foglaltakat, az ARD közszolgálati televíziónak nyilatkozva Wagenknecht ugyanakkor nem emelt kifogást.

Mindennek ellenére a nagy visszhangot kiváltó koalíciós megállapodástervezet elemzők szerint még mindig ingatag. Sahra Wagenknecht december első napjaira pártkongresszust tervez annak végső jóváhagyására.

Címlapról ajánljuk
Ősi ösztöneinknek engedünk a karácsonyi túlevéssel, ám ez leküzdhető

Ősi ösztöneinknek engedünk a karácsonyi túlevéssel, ám ez leküzdhető

Tóth Tamás táplálkozási szakértő az InfoRádióban arról beszélt, hogy vannak módszerek, amelyekkel azok is átvészelhetik drasztikus súlygyarapodás nélkül az ünnepeket, akik egyébként sem étkeznek és élnek túl egészségesen. Ha viszont megtörtént a baj, és „bűnbe estünk”, akkor sincs minden veszve.
VIDEÓ
Itt a karácsonyi közlöny, megjelentek a kormány legújabb döntései

Itt a karácsonyi közlöny, megjelentek a kormány legújabb döntései

A karácsony előtt megjelent Magyar Közlöny rendeletei alapján 2026-tól jelentősen emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum, valamint új pótlékrendszer lép életbe a szociális ágazatban dolgozók számára. Az intézkedések az Otthontámogatás jogosultjainak körét is bővítik, továbbá módosítják a nemzetközi örökbefogadás szabályait.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×