eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: Pixabay

Már retteghet Európa a trópusi fertőzéseket terjesztő szúnyogfajok csípésétől

A szúnyogok több megbetegedés és haláleset okozói, mint bármely más állat a Földön, és egyre nagyobb veszélyt jelentenek Európában és azon belül Magyarországon is.

A heves esőzések és áradások miatt nagyon sok a szúnyog, és bár nálunk irtják ezeket, azt nem árt tudni, hogy a szúnyogok több megbetegedés és haláleset okozói világszerte, mint bármely más állat a bolygón. A maláriától a dengue-lázig, a nyugat-nílusi vagy a Zika-fertőzéstől a sárgalázig a szúnyogok a felelősek számos kórokozó átviteléért – írja a Portfolio.

Az Európai Betegségmegelőző és Járványügyi Központ (ECDC) legfrissebb adatai az mutatják, hogy folyamatosan emelkedik a behurcolt dengue-lázas megbetegedések száma, de egyre többen el sem mozdulnak lakhelyükről, úgy fertőződnek meg a nyugat-nílusi vírus és a dengue-láz kórokozójával egy szúnyogcsípés nyomán.

2023-ban már 130 helyileg szerzett dengue-lázas esetet jelentettek az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban, míg 2022-ben még csak 71-et. Ez a 2010-2021 közötti időszakhoz képest jelentős növekedés, amikor tíz év alatt találtak összesen 73 megbetegedést. Az importált dengue-lázas esetek száma szintén emelkedik: 2022-ben 1572, 2023-ban pedig már több mint 4900 esetet jelentettek.

A dengue-láz általában influenzaszerű tünetekkel kezdődő vírusos megbetegedés. Egyes esetekben a betegség súlyossá válhat, és olyan állapotokhoz vezethet, mint a dengue-vérzéses láz és a dengue-sokk szindróma. A betegségre nincs specifikus kezelés. A nyugat-nílusi vírus okozta fertőzés az esetek többségében észrevétlenül lezajlik, ritkán kialakulhat a központi idegrendszert érintő betegség, agyvelőgyulladás vagy agyhártyagyulladás is. Tavaly Európában 67 halálos áldozata volt 713 megbetegedésből.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ 2018 és 2022 közötti időszakra vonatkozó adatai szerint idehaza 2018-ban volt a legtöbb, 225 nyugat-nílusi lázas megbetegedés, 2022-ben mindössze 14-et regisztráltak. A Chikungunya-láz és Zika-láz okozta fertőzések száma nem érte el évenként a tízet, és ezek is mind behurcolt esetek voltak, ahogyan az évi 15-20 körüli maláriás megbetegedés.

Az ECDC szerint az éghajlatváltozás nagymértékben befolyásolja a szúnyogok által terjesztett betegségek terjedését Európában, amelyek egyre több országban jelennek meg. Az ázsiai tigrisszúnyog, ami többek között a Zika, a Chigungunya vagy a Dengue-láz okozója, már 13 európai országban szilárdan jelen van, míg tíz éve még csak 8 helyen volt. De már a sárgalázat is okozó egyiptomi csípősszúnyog is megtelepedett a kontinensen.

Magyarországon megjelentek az invazív fajok, közülük az ázsiai tigrisszúnyog, a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog elterjedtségét figyeli az Ökológiai Kutatóintézet. A leggyakrabban jelentett faj az ázsiai tigrisszúnyog,

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×