eur:
406.23
usd:
384.69
bux:
77766.32
2024. november 14. csütörtök Aliz
Nyitókép: Pixabay

Már retteghet Európa a trópusi fertőzéseket terjesztő szúnyogfajok csípésétől

A szúnyogok több megbetegedés és haláleset okozói, mint bármely más állat a Földön, és egyre nagyobb veszélyt jelentenek Európában és azon belül Magyarországon is.

A heves esőzések és áradások miatt nagyon sok a szúnyog, és bár nálunk irtják ezeket, azt nem árt tudni, hogy a szúnyogok több megbetegedés és haláleset okozói világszerte, mint bármely más állat a bolygón. A maláriától a dengue-lázig, a nyugat-nílusi vagy a Zika-fertőzéstől a sárgalázig a szúnyogok a felelősek számos kórokozó átviteléért – írja a Portfolio.

Az Európai Betegségmegelőző és Járványügyi Központ (ECDC) legfrissebb adatai az mutatják, hogy folyamatosan emelkedik a behurcolt dengue-lázas megbetegedések száma, de egyre többen el sem mozdulnak lakhelyükről, úgy fertőződnek meg a nyugat-nílusi vírus és a dengue-láz kórokozójával egy szúnyogcsípés nyomán.

2023-ban már 130 helyileg szerzett dengue-lázas esetet jelentettek az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban, míg 2022-ben még csak 71-et. Ez a 2010-2021 közötti időszakhoz képest jelentős növekedés, amikor tíz év alatt találtak összesen 73 megbetegedést. Az importált dengue-lázas esetek száma szintén emelkedik: 2022-ben 1572, 2023-ban pedig már több mint 4900 esetet jelentettek.

A dengue-láz általában influenzaszerű tünetekkel kezdődő vírusos megbetegedés. Egyes esetekben a betegség súlyossá válhat, és olyan állapotokhoz vezethet, mint a dengue-vérzéses láz és a dengue-sokk szindróma. A betegségre nincs specifikus kezelés. A nyugat-nílusi vírus okozta fertőzés az esetek többségében észrevétlenül lezajlik, ritkán kialakulhat a központi idegrendszert érintő betegség, agyvelőgyulladás vagy agyhártyagyulladás is. Tavaly Európában 67 halálos áldozata volt 713 megbetegedésből.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ 2018 és 2022 közötti időszakra vonatkozó adatai szerint idehaza 2018-ban volt a legtöbb, 225 nyugat-nílusi lázas megbetegedés, 2022-ben mindössze 14-et regisztráltak. A Chikungunya-láz és Zika-láz okozta fertőzések száma nem érte el évenként a tízet, és ezek is mind behurcolt esetek voltak, ahogyan az évi 15-20 körüli maláriás megbetegedés.

Az ECDC szerint az éghajlatváltozás nagymértékben befolyásolja a szúnyogok által terjesztett betegségek terjedését Európában, amelyek egyre több országban jelennek meg. Az ázsiai tigrisszúnyog, ami többek között a Zika, a Chigungunya vagy a Dengue-láz okozója, már 13 európai országban szilárdan jelen van, míg tíz éve még csak 8 helyen volt. De már a sárgalázat is okozó egyiptomi csípősszúnyog is megtelepedett a kontinensen.

Magyarországon megjelentek az invazív fajok, közülük az ázsiai tigrisszúnyog, a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog elterjedtségét figyeli az Ökológiai Kutatóintézet. A leggyakrabban jelentett faj az ázsiai tigrisszúnyog,

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
Ostrom alatt Kupjanszk, bekerítéshez közel Kurahove - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Ostrom alatt Kupjanszk, bekerítéshez közel Kurahove - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Elkezdték az oroszok bekeríteni a 2023-as ukrán ellentámadás egyik hídfőállását, Velika Novoszilkát, a kisváros melletti Rivnyopilt el is foglalták. Emellett elkezdtek Orihiv felé is orosz katonák szivárogni, Zaporizzsja megyében. Közben egyre inkább úgy tűnik: Donald Trump stábja egyre inkább Oroszországnak kedvező békét akar Ukrajnában. Közben hírek jöttek arról, hogy az orosz deszantosok betörtek Kupjanszkba, Kelet-Harkiv egyik legfontosabb logisztikai központjába - ezt később Kijev cáfolta. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború csütörtöki fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×