eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Getty Images/ Jim Cumming

Újabb részletek a Borsodban kilőtt farkas tragédiájáról

Drágán megfizethet tettéért az M237-est kilövő vadász.

Napok óta nem hagyja nyugodni a magyar lakosságot a sajtóban "svájci farkas" néven emlegetett állat kilövése. A cselekmény jogkövetkezményeit a Pénzcentrum gyűjtötte össze.

A fiatal egyed útját Svájctól egészen Magyarországig követték a természetvédők jeladó segítségével. Az M237 kódszámon nyilvántartott, 2021-ben született hím folyamatosan kelet felé haladt, feltűnt a budai agglomerációban, majd átúszta a Dunát és márciusban már a Bükkben csatangolt. Néhány napja azonban egy magyar vadász Borsodban kilőtte az állatot, mely nagy felháborodást keltett mind szakmai, mind laikus körökben.

A vadász ellen sajtóértesülések szerint "természetkárosítás bűntette" miatt folyik nyomozás. Védett állatok elpusztítása esetén a következmény többféle lehet: természetvédelmi bírság, a tevékenység való eltiltás és akár börtönbüntetés is.

A 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet a védett és a fokozottan védett növény- és állatfajokról, a fokozottan védett barlangok köréről, valamint az Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős növény- és állatfajok közzétételéről 2. sz. melléklete szerint a fokozottan védett és védett állatokról kimondja, hogy a Canis lupus, vagyis a szürkefarkas fokozottan védett, és természetvédelmi értéke 250 ezer forint.

A törvény kimondja, hogy a vadon élő szervezetek, továbbá ezek állományainak megőrzését élőhelyük védelmével együtt biztosítani kell. Tilos a védett állatfajok egyedének zavarása, károsítása, kínzása, elpusztítása, szaporodásának és más élettevékenységének veszélyeztetése, lakó-, élő-, táplálkozó-, költő-, pihenő- vagy búvóhelyeinek lerombolása, károsítása. Aki védett állatot jogellenesen veszélyeztet, károsít, elpusztít, abban kárt okoz tevékenységével vagy annak elmulasztásával, természetvédelmi bírságot köteles fizetni.

A szürke farkas Magyarországon már kipusztult, viszont vándorló egyedek előfordulnak. Ezért fontos, hogy fokozottan védett állat hazánkban is, mert így a más országokból érkező egyedeket nem lövik ki. Szlovákiában például nagy a farkaspopuláció, csak 2021 óta lett ismét védett az állat, előtte éves kvótát határoztak meg, mennyi farkast lehet kilőni, azonban ez már a szomszédos országban is tiltott.

A Btk. 242. §-a endelkezik a természetkárosításról. A törvény kimondja, hogy aki

  • a) fokozottan védett élő szervezet egyedét,
  • b) védett élő szervezet vagy az Európai Unióban természetvédelmi szempontból jelentős növény- vagy állatfaj egyedeit, feltéve, hogy azok külön jogszabályban meghatározott, pénzben kifejezett értékének együttes összege eléri a fokozottan védett élő szervezet egyedei esetében megállapított, pénzben kifejezett legalacsonyabb értéket,
  • c) a vadon élő állat- és növényfajok számára kereskedelmük szabályozása által biztosított védelemről szóló EK tanácsi rendelet A és B melléklete hatálya alá tartozó élő szervezet egyedét

jogellenesen megszerzi, tartja, forgalomba hozza, az ország területére behozza, onnan kiviszi, azon átszállítja, azzal kereskedik, illetve azt károsítja vagy elpusztítja, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Arra is van szabályozás, hogy védett állatfaj egyedének károsítása, veszélyeztetése vagy jogellenes zavarása esetén a természetvédelmi hatóság köteles az ilyen magatartást tanúsító személyt a tevékenység folytatásától eltiltani. Ha ezt a tevékenységet más hatóság engedélye alapján végzik, a hatóság a természetvédelmi hatóság megkeresésére az engedélyezési eljárást ismételten lefolytatja. Ez alapján a svájci farkast kilövő vadászt el is tilthatják a vadászattól.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×