Infostart.hu
eur:
363.79
usd:
311.48
bux:
148659.81
2026. augusztus 20. csütörtök István
Nyitókép: Infostart

Délután tárgyalnak a pedagógus-szakszervezetek és a kormány

A választások óta ötödször ülnek egy asztalhoz a felek.

Hétfőn 15 órakor ismét egy asztalhoz ülnek a pedagógus-szakszervezetek képviselői és Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár. A választások óta ez lesz az ötödik egyeztetés a felek között – írja az Index.

A tiltakozók céljaikat 9 pontban foglalták össze, a lap ezeket járta körbe szakértők segítségével.

A bérezéssel kapcsolatos 7. ponttal kapcsolatban például a Pedagógusok Szakszervezete alelnöke, Totyik Tamás arra hívja fel a figyelmet, hogy a döntéshozók a pedagógusbérek vetítési alapját 2015 januárjától 101 500 forinton rögzítették, azt azóta sem emelték, ennek pedig az lett a következménye, hogy hét év alatt a pedagógusok 17 havi bértől estek el.

Egy 34 éves, felsőfokú végzettségű tanár csak 52 százalékát keresi annak, mint amennyit egy hasonló korú, hasonló képesítéssel rendelkező nem pedagógusi körben foglalkoztatott hazavihet.

A kormány által tett ígéret szerint 2025-re érné el a diplomás átlagbér 80 százalékát a pedagógusok fizetése, de ennek ütemezését lassúnak, az emelések léptékét kicsinek tartja a szakszervezet.

A tiltakozók 9 követelése

  1. Érdemi és nyilvános párbeszédet az oktatás megújításáról! Hiteles tájékoztatást a kormány és a közmédia részéről!
  2. Szüntessék meg a pedagógusok lejáratását, az oktatási szereplők megfélemlítését! A kirúgott vagy leváltott tanárokat azonnal helyezzék vissza! Megbecsülést a pedagógusoknak!
  3. Érdekérvényesítő sztrájkjogot a pedagógusoknak!
  4. Felelős, hozzáértő oktatásirányítást! Önálló oktatási minisztériumot!
  5. Kisebb terhelést a diákoknak és a pedagógusoknak!
  6. Esélyteremtő, minőségi oktatást és nevelést mindenkinek – az óvodától az egyetemig!
  7. Versenyképes és értékálló bérezést az oktatásban dolgozóknak!
  8. Minőségi, 21. századi környezetet a tanuláshoz és a tanításhoz, neveléshez!
  9. Szakmai szabadságot és támogatást az oktatásban! Korszerű nemzeti alaptantervet! Szabad tankönyvválasztást!

Egyházi iskolák tanárballagása a Belvárosban

Kedd délutánra tanárballagást szerveznek Budapest Belvárosába. Az „egyházi fenntartású iskolák és óvodák pályaelhagyó és – egyelőre – pályán maradó pedagógusainak ballagásán” a részt vevők a Deák Ferenc téren találkoznak 17 órakor, innen vonulnak át a Bazilika elé a Szent István térre. A szervezők szerint „Nincsen családbarát politika felelős oktatáspolitika nélkül!”.

A követeléseik:

  1. Új nemzeti oktatási stratégiát!
  2. Gyerekbarát oktatást!
  3. Autonómiát!
  4. Vonzó pedagógus-életpályát, értékálló és igazságos bért!
  5. Megbecsülést a pedagógusoknak!
Címlapról ajánljuk

„Fura urak” és felszabadulás – Tarr Zoltán állami és miniszteri díjakat adott át

Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter állami és miniszteri díjakat adott át a Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztériumban augusztus 20. alkalmából szerdán.
inforadio
ARÉNA
2026.08.24. hétfő, 18:00
Wagner Péter
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője
Csapdába esett a világ egyik leggazdagabb országa: hatalmas sebezhetőség bukott ki egy pillanat alatt, gyorsan kellene lépni

Csapdába esett a világ egyik leggazdagabb országa: hatalmas sebezhetőség bukott ki egy pillanat alatt, gyorsan kellene lépni

A Hormuzi-szoros lassan fél éve naponta csak alig néhány hajó jut át, ez azokat az országokat hozza nehéz helyzetbe, melyeknek lényegében nincs egyéb lehetőségük a nyersanyagok eljuttatására a világpiac felé. Az elemzés a világ egyik leggazdagabb országán, Kataron keresztül mutatja be azt a gyakran csekély figyelemmel kísért problémát, amely a Perzsa-öböl kisállamait érinti. Ezek az országok kényszerhelyzetbe szorultak, mivel szinte teljes egészében a kritikus tengeri átjárótól függenek. Megoldások és alternatívák lehetnek, de ehhez minél gyorsabban kellene lépniük.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×