A valós költségelszámolásban látja a fenntartható kórház-finanszírozást a Világgazdaságnak adott interjúja alapján Ficzere Andrea, a Magyar Kórházszövetség elnöke.
A beszélgetésben először a harmadik járványhullám legközvetlenebb tanulságairól szólt: a betegszámon belül nagyon magas lett a halálozási arány, ami nagyon nagy lelki teher egy olyan dolgozói állománynak, amely már eleve fáradt volt a második hullám után, "nagyon sokan a testi-lelki végkimerülés határán küzdenek", sokan nem pihentek az elmúlt egy évben.
A kórházi adósság részleteiről elmondta, valóban növekszik, "nagyon sok pénzbe kerül a Covid-járvány elleni védekezés és a koronavírusos betegek ellátása". Várja, hogy a feladatra idén is érkezzen pénz a központi költségvetésből.
A Covid miatti tehernövekedés fő összetevői:
- védőfelszerelés
- egyéb eszközök
- gyógyszerek
- elektív ellátások elmaradása
Ficzere Andrea elmondta, hiányzik az állományból távozott több ezer orvos, de így is "kitartanak", és sok önkéntes is jelentkezik, akiknek nagyon örülnek.
Az elektív ellátás egyébként a covidosok csökkenésével indulhat újra, reményei szerint "néhány hét múlva", a daganatos betegek élveznek majd előnyt, illetve azok, akiknél állapotromlás fenyeget.
A várólistákat csak több hónap alatt fogja majd tudni ledolgozni a rendszer.
Az egészségügyi dolgozókat "az első adandó alkalommal" szabadságra engedné. "Ha ezt nem tesszük meg, nem lesz kivel tervezni a jövőt" – mondta.
Ficzere Andrea a közelmúltban az InfoRádió Aréna című műsorának vendége volt, a teljes beszélgetést alább meghallgathatja.