Infostart.hu
eur:
355.25
usd:
308.28
bux:
133670.96
2026. június 7. vasárnap Róbert
A kormany.hu által közreadott képen Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter az online megtartott Kormányinfó sajtótájékoztatón 2020. május 28-án
Nyitókép: MTI/kormany.hu/Botár Gergely

Messzemenő következtetéseket is le fog vonni a kormány a járványügyi vizsgálat eredményeiből

Július végén derül ki, lesz-e állami ünnepségsorozat augusztus 20-án, az egészségügy visszaállítása viszont egy hónapon belül, teljes körűen megtörténik - derült ki a Kormányinfón az InfoRádió és az Infostart által feltett kérdésekből.

A fővárosban is lazít a kormány a járványügyi korlátozásokon, kinyithatnak szabadtéri mozik, színházak, valamint az éttermek, uszodák és a stadionok – mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón. A védőtávolság megtartása kötelező, a dolgozóknak maszkviselés is.

Fenntartják viszont az idősek vásárlási idősávját és augusztus 15-ig a tömegrendezvények tilalmát. A trianoni megemlékezéseket a másfél méteres távolság megtartásával engedélyezik június 3. és 7. között (viszont az új trianoni emlékműnél rendezett ünnepséget augusztus 20-ára tették át), de – mint az Infostart és az InfoRádió kérdésére adott válaszból kiderült –, az augusztus 20-i rendezvények sorsa még bizonytalan.

"Tervezünk augusztus 20-i ünnepet, de ha a járványügyi helyzet nem teszi lehetővé, nem tartjuk meg. Július végéig döntünk"

– mondta a tárcavezető, hozzátéve, hogy Szent István napját méltó keretek között szeretnék megünnepelni.

Még a járványhelyzetben a kormány a legrosszabb forgatókönyvre felkészülve rengeteg kórházi ágyat felszabadított. Az InfoRádió és az Infostart rákérdezett arra, hogy hány felszabadított kórházi ágyat állítanak vissza az egészségügyi ellátás szolgálatába, és mikor. A tájékoztatás szerint négy ütemben áll vissza az egészségügy a normális működésre, ez a folyamat

június végéig teljes egészében lezajlik.

Az ágyfelszabadítások mellett a Kiskunhalasi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet területén egy 150 beteg befogadására alkalmas mobil járványügyi kórház is épült, két és fél hét alatt. Rákérdeztünk arra is, hogy mi lesz ennek a sorsa. Kiderült:

börtönkórházként fog működni,

és amennyiben a jövőben szükség lesz rá, ismét járványkórházzá alakítható.

Bár a veszélyhelyzetre megkapott rendkívüli felhatalmazást a kormány hamarosan visszaadja, a járványügyi készültség megmarad, és folyik a munka az esetleges második hullámra való felkészülésre. Ehhez fontos információt fog szolgáltatni az egyetemi összefogással zajló magyar reprezentatív járványkutatás, amelyben a meghívott csaknem 18 ezer ember 67,7 százaléka részt vett. Rákérdeztünk arra is, hogy mikorra várható a reprezentatív járványkutatás eredménye, és melyek azok a kormányzati intézkedések, amelyeket ennek eredményétől tesznek függővé. Gulyás Gergely válaszul azt mondta, Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora korábban már ismertetett előzetes eredményeket, de amikor meglesz az összesítés, az egyetem nyilvánvalóan előáll vele.

"Az eredmény messzemenő következtetések levonására is alkalmas lesz,

ezért köszönjük a munkát az egyetemeknek" – mondta a tárcavezető.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Majdnem 50 év után megújul a Nyugati téri aluljáró, a felüljárót elbontják

Majdnem 50 év után megújul a Nyugati téri aluljáró, a felüljárót elbontják

A tervezett beruházások érintik többek között az utasforgalmi és üzemi tereket, a közvilágítást, az utastájékoztatási rendszert és a közműinfrastruktúrát is. Kovács Bendegúz, a BKK szóvivője az InfoRádióban azt mondta, a pesti fonódó villamosprojekt keretében körülbelül két kilométeren építenek új villamospályát a Bajcsy-Zsilinszky úton, a Nyugati téren és a Váci úton keresztül egészen a Lehel térig. A kiviteli tervek 2028 második felére készülhetnek el.

Itt a pontos árlista a horvát sztrádák fizetős szakaszairól

A 2026-os nyári főszezonban Horvátországban továbbra sem vezetnek be időalapú autópálya-matricát, így az autósoknak a megszokott fizetőkapus rendszerrel kell számolniuk. Bár a szabad áramlású, rendszámfelismerő és megállás nélküli elektronikus útdíjrendszer bevezetése napirenden van, a horvát kormány hivatalos tájékoztatása szerint a szakaszos átállás legkorábban 2026 őszén kezdődik meg, az új modell teljes körű élesedése pedig 2027. március 1-jére várható.
Két részre szakadhat az EU – súlyos figyelmeztetést küldtek az új tagállamok felvétele miatt

Két részre szakadhat az EU – súlyos figyelmeztetést küldtek az új tagállamok felvétele miatt

Az Európai Unió vezetői egy francia–német javaslatról egyeztetnek, amely a tagjelölt országoknak már a csatlakozás előtt hozzáférést biztosítana bizonyos uniós előnyökhöz, például korlátozott egységes piaci részvételhez és megfigyelői státuszhoz az intézményekben. A montenegrói Tivatban tartott csúcson a terv kedvező fogadtatást kapott, ugyanakkor komoly fenntartások is megfogalmazódtak. Montenegró például teljes jogú tagságra törekszik, és nem kíván részleges integrációs modellbe szorulni, míg más országok, például Albánia, nyitottabbak a fokozatos megközelítésre. A legnagyobb aggodalom, hogy a részleges hozzáférés végül a valódi tagság pótlékává válhat – számolt be a Politico.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×