Egy rendkívül hosszú távú együttműködést hozott tető alá az ELTE Viselkedésökológiai Csoportja és a Pilisi Parkerdő Zrt., mintegy negyven éve folyik elsősorban a madárpopuláció megfigyelése.
"A Pilisi Parkerdő az idén ünnepli 50 éves fennállását, és ezen időszak alatt a gazdasági érdekek mellé, illetve fölé helyezte a természetvédelem, illetve a turizmus érdekeit, így is valósulhatott meg ez a
négy évtizede zajló kutatás.
Kifejezetten a madarak szaporodási szokásairól folynak vizsgálatok, például a széncinegékéről" - mondta el az InfoRádióban Mészáros Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője.
A hosszú évtizedek alatt rengeteg adat gyűlt össze, így a globális felmelegedés is vizsgálható az adatelemzésnek köszönhetően.
"Kimutatható, hogy a terület csapadék- és hőmérsékleti viszonyaival összefügg a cinegék színezete.
Ha száraz és meleg az augusztus, akkor a széncinege leveti régi tollait, és újakat növeszt, a sárga hasa teltebb, mélyebb színre vált, mint egy nedvesebb és hűvösebb augusztusban.
A tollban található színezetet a táplálélkból nyerik a cinegék, és feltételezhető, hogy a időjárási viszonyok befolyásolják ennek a bizonyos tápláléknak az elérhetőségét az erdőben" - fejtette ki Mészáros Péter.
A szabad szemmel alig látható változást a kutatók spektrométer segítségével állapították meg.
A kutatások eredményeit annak bizonyítására használják, hogy a klímaváltozás nem csupán a növényvilág - például a fenyvesek, bükkösök - gyökeres változásához vezetnek.