eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Nyitókép: Pixabay

Kongatják a vészharangot - már Magyarországon is csak az áttörés segíthet

Drasztikus mennyiségben tűnnek el a mezőgazdasági termelés miatt a különféle élőhelyek, drámai helyzetet mutatnak az adatok. A kis lépések, kiigazítások már nem segítenek.

"Lehetséges küldetés?" címmel szervezett konferenciát a Magyar Madártani- és Természetvédelmi Egyesület (MME), a téma a mezőgazdasági biodiverzitás aggasztó helyzete volt. Európában az elmúlt 50 évben felére csökkent a mezőgazdasági területeken élő madarak állománya.

Nyugat-Európában a 60-as, 70-es évektől kezdődően több mint 50 százalékos csökkenést tapasztaltak a mezőgazdasági területekhez kötődő fajok állományában. Ugyanezt

Magyarországon a 90-es évek óta tudjuk nyomon követni, az adatok szerint 20 év alatt 30 százalékos a csökkenés

- mondta az InfoRádióban Halmos Gergő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület ügyvezető igazgatója.

Eltűnő mikroterületek, rengeteg vegyszer

A problémát részben az okozza, hogy egyre nagyobb mértékben hasznosítják a mezőgazdasági művelésre használható területeket. A támogatási rendszer, valamint a termelési kényszer miatt egyre inkább eltűnnek az úgynevezett mikro-élőhelyek: a mezőgazdasági táblák szegélyei, a kisebb vizes foltok, a különböző tájelemek - fák, fasorok, bokrosok. Emellett

a vegyszerhasználat is jelentősen nőtt Magyarországon: a kilencvenes évekre visszaesett, az elmúlt időszakban viszont ismét háromszorosára emelkedett.

Emiatt pedig eltűnnek a rovarok, így nincs táplálék a madaraknak, és a mikroterületek eltűnésével megszűnnek a költőhelyeik is.

A madarak mellett az a teljes élőközösség veszélyben van, amely egy extenzívebb, változatos mezőgazdasági tájban normális esetben megtalálja az élőkörülményeit - erre is igyekszik felhívni a figyelmet az MME. Halmos Gergő kiemelte: sokszor ezek az élőlények járulnak hozzá, hogy fenntartható módon, hosszú távon is lehessen termelni ezeken a területeken.

A "Lehetséges küldetés" konferencia célja az, hogy találjanak olyan megoldásokat, amelyek minden fél számára - minisztérium, agrárkamara, agrár területen érdekelt cégek képviselői - elfogadhatók.

"A kis módosítások nem elégségesek, drasztikus megoldásra van már szükség. Ráadásul nemcsak Magyarországon kell áttörést elérni, hanem az Európai Unióban is"

- hangsúlyozta Halmos Gergő. Hozzátette: a fent elmondottak miatt több területet kell hagyni a természetnek, változatos élőhelyeket (a termelésből kihagyott foltokat, sövényeket, bokros-fás területeket), valamint csökkenteni kell a vegyszerek mennyiségét és a számát is, de önmagában ez nem fogja megoldani a problémát.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Palkovics Lászlónak avatárja lett, aki bevezet minket az MI rejtelmeibe

Palkovics Lászlónak avatárja lett, aki bevezet minket az MI rejtelmeibe

Új közösségi oldalán keresztül betekintést nyerhetünk a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos mindennapjaiba. Palkovics László az InfoRádióban elmondta: az MI inkább a javunkra szolgál, és csak kevésbé erősíti a félelmet, de nagyon fontos a tudatos és erkölcsös használat, amelyet egy hamarosan felálló hatóság ellenőriz majd, és ha kell, közbeavatkozik.

Már nem szezonban, hanem négy évszakban gondolkoznak a Balatonnál

Minél több emberrel el kell hitetni, hogy az év bármelyik időszakában érdemes eltölteni egy-egy hétvégét a Balatonnál, és ha sikerül megváltoztatni azt a vélekedést, hogy a Balaton csak a fürdésre jó, akkor megnyerjük ezt a csatát – mondta az InfoRádióban a Balatoni Kör elnöke, Pach Gábor.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 30. 16:57
×
×
×
×