Magyarországot is érinti a biológiai sokféleség egész világon megfigyelhető csökkenése. A folyamat a hazai természetvédelmi területek többségén is észlelhető. Az agrártájakhoz kötődő ragadozó- és énekesmadárfajok egyedszáma is visszaesett – hívta fel a figyelmet a Magyar Természet Napján a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület ügyvezető igazgatója, Halmos Gergő.
"A mezőgazdasági területen gyakori fajok - például a mezei pacsirta, mezei veréb, tövisszúró gébics - egyre kisebb számban fordulnak elő, és vannak ezekhez az élőhelyekhez kötődő ritka fajok, amelyek állománya már nagyon alacsony. Igaz, ezek között vannak olyanok, amelyeknél az elmúlt évtizedekben végzett a célzott természetvédelmi munkával sikerült némileg visszafelé fordítani az irányt".
Az egyesület ma Gödöllőn konferenciát rendez, amelyen a mezőgazdasági biodiverzitás helyzetét tekintik át – tette hozzá a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület ügyvezető igazgatója.
"A konferenciával és a Lehetséges küldetés címmel arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy miként lehet az emberi tevékenységet és a természetvédelmet, konkrétan a mezőgazdaságot és a természetvédelmet összehangolni. Ez azért is fontos, mert
a mezőgazdasági területekhez kötődő fajok állománya egész Európában és Magyarországon is drasztikusan csökkent
az elmúlt évtizedekben a mezőgazdasági használat megváltozásával, intenzívebbé válásával és kiterjedésével" - hívta fel a figyelmet Halmos Gergő.
Péntektől vasárnapig szintén Gödöllőn Nemzetközi Természetfilm Filmfesztivált is rendeznek. Ezen a WWF Magyarország munkatársai is részt vesznek, akik kvízekkel és filmekkel készülnek.
A Magyar Természetvédők Szövetsége Debrecenben ünnepli a Magyar Természet napját, A mogyorós pele nyomában nevű természetvédelmi vetélkedővel. Emellett egész májusban fővárosi védett területeken tartanak kirándulásokat és intézményzöldítési programokat.
Ez a két szervezet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel közösen kezdeményezte, hogy május 22-e a Magyar Természet Napja legyen, így ezt 2015-ben először meg is tartották.