eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a 180 perc című műsorban a Kossuth Rádió stúdiójában 2018. január 19-én.
Nyitókép: MTI / Koszticsák Szilárd

Orbán Viktor: Manfred Weber megválasztása a mögöttünk álló európai támogatást is szimbolizálja

Az illegális bevándorlást meg kell állítani, saját nemzetünket és állampolgárainkat pedig meg kell védeni – jelentette ki Orbán Viktor a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában. A miniszterelnököt a CEU-ról is kérdezték.

Manfred Webert, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusát választotta meg csütörtökön az Európai Néppárt (EPP) úgynevezett csúcsjelöltjévé az Európai Bizottság elnöki posztjára, a pártcsalád helsinki kongresszusán. Orbán Viktor miniszterelnök ennek kapcsán elmondta, két jelöltből lehetett választani, egy szélsőséges módon liberális politikus volt az egyik jelölt, a másik pedig a bajor Manfred Weber.

A miniszterelnök szerint nem volt nehéz eldönteni, hogy ki mellett tegye le voksát a Fidesz-KDNP - írja a hirado.hu.

Kifejtette: Manfred Weber az áprilisi, magyarországi országgyűlési választásokon részt vett, támogatását fejezte ki a Fidesz-KDNP felé. „A mögöttünk álló európai támogatást is szimbolizálja az, hogy a nekünk nyújtott segítséget, és a támogatást most visszaadjuk” – fogalmazott Orbán Viktor.

Összeomlásban van az európai baloldal

Még nem áll készen az EPP a jövő májusi választásokra, azonban a héten megtartott kétnapos kongresszus egy fontos elindulási pontot jelent a pártcsalád életében – jelentette ki a miniszterelnök. Hozzátette: Európa egyik legerősebb, legbefolyásosabb pártcsaládja az EPP, az elmúlt években a pártcsalád adta az Európai Unió (EU) vezetőit.

Meg szoktuk nyerni a választásokat, azonban még nem vagyunk acélosak – vélekedett Orbán Viktor. Hozzátette: az európai baloldal összeomlásban van, azonban az EPP számára is van még teendő.

Két kudarcunk van

A miniszterelnök kifejtette: miután a Néppárt adta az elmúlt évek európai vezetőit, az elmúlt évek gondjaiért is felelősséget kell vállalni. Két kudarcot tudhatunk magunk mögött: az egyik, hogy a briteket nem sikerült az Európai Unión belül, a migránsokat pedig azon kívül tartani – hangsúlyozta a kormányfő.

Számos országban vissza kell szerezni az emberek bizalmát, ugyanis a bevándorláspárti politikával elvesztették azt a politikusok. Magyarországon a nemzeti konzultáció során megkérdeztük az emberek véleményét, így nem veszett el itthon a bizalom – magyarázta a miniszterelnök. Kiemelte: jobb az emberekkel együtt kormányozni, mint ellenük.

Meg kell védeni az embereket a terrorizmustól

A miniszterelnököt kérdezték az ENSZ migrációs paktumáról is. Az elmúlt időszakban egyre több bírálat érte a migrációs paktumot, az Egyesült Államok és Magyarország után már Ausztria is bejelentette kilépését. Orbán Viktor elmondta, a kormány dolga az, hogy az emberek oldalán álljon.

Az embereket meg kell védeni a terrorizmustól, az illegális bevándorlástól, a gazdasági nehézségektől. Nem szabad aláírni a migrációs megállapodást, mert az az európai emberek elsöprő többségének akaratával szemben áll – hangsúlyozta a miniszterelnök.

Hozzátette: hasznos dolognak tartja a nemzetközi szerződéseket, de a migrációs csomag egy kivétel. Ez rossz az embereknek, ugyanis olyasmit akarnak a nemzetközi köztámogatottság szintjére emelni, ami ellentétes az emberek akaratával. Megtapasztalhattuk, hogy az illegális bevándorlás nem jó – emelte ki a miniszterelnök.

Az ENSZ-ben többségben vannak a kibocsátó országok, így nem szabad húzó hatást gyakorolni rájuk – fogalmazott Orbán Viktor. Véleménye szerint nem szabad engedni, hogy az emberek úgy értelmezzék a migrációs paktumot, hogy az azt aláíró országok tárt karokkal várják őket. Nem szabad menedzselni a migrációt – húzta alá.

A népességcsökkenés megállítása a cél

Több felvetés is érkezett az ellenzék részéről, miszerint óriási összegeket költ a magyar kormány a családok támogatására. Orbán Viktor erre reagálva elmondta, európai összevetésben, gazdasági teljesítményünkhöz képest valóban sokat költünk a családok támogatására, azonban ennek mélyén egy jelentős megfontolás van.

Kifejtette: a magyar népesség folyamatosan csökken, amennyiben az így megy, el fogunk fogyni. Véleménye szerint, mint politikus, hosszú távon kell gondolkodni, és felelősséget kell vállalnia azért, mi lesz 10-20 év múlva, ha a népesség továbbra is csökkenni fog.

A miniszterelnök elmondta: a felmérések szerint a magyar fiatalok családban gondolkodnak, azonban a felnőtté válás kapujában, anyagi nehézségek miatt, lejjebb adják terveiket, ezért kevesebb gyermeket vállalnak, mint eredeti terveikben állt. Hozzátette: nem kellene egyetlen fiatalnak sem megváltoztatnia a családalapításra vonatkozó terveit emiatt.

Az erős családban és az erős családpolitikában hiszünk, ami jó a nemzetnek, a fiataloknak, és összességében mindannyiunknak, mert vidámabb és boldogabb nemzet leszünk, ha fiatalabbak leszünk. Ezért is fontos a családok támogatásáról szóló nemzeti konzultáció – hangsúlyozta a miniszterelnök.

A CEU helyzete Magyarországon

Kérdésre válaszolva a kormányfő a CEU-ról azt mondta: a törvényeket mindenkinek be kell tartani.

A miniszterelnök szerint az, hogy a CEU elmenne Magyarországról, csupán blöff, hiszen a magyarországi működésüknek minden törvényi feltétele megvan.

Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×