eur:
402.1
usd:
385.44
bux:
88407.31
2025. február 19. szerda Zsuzsanna
Nyitókép: Pixabay

Bevinné a kormány az iskolai angolórákra a nálunk tanuló külföldieket

Heteken belül a kormány elé kerül az idegennyelvi stratégia, miután lehangoló képet festett a magyarok nyelvtudásáról a kormány megrendelésére készült felmérés - mondta Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős helyettes államtitkár az InfoRádióban.

A kormány által 2017 nyarán megrendelt, nemrég elkészült és a hazai nyelvoktatási, -tudási viszonyokról kritikus képet festő felmérés eredményeivel szembesülve munkához lát a kormány. Annál is inkább, mert 2020-tól csak az juthat be a felsőoktatásba, akinek államilag elismert középfokú nyelvvizsgája van. Mint a felmérésből ismertté vált, a nyelvtudásukról oklevelet szerzők száma évek óta esik:

tíz év alatt 174 ezerről 116 ezerre esett a nyelvvizsgakísérletek száma, és csak a kétharmaduk volt sikeres.

"Az idegennyelvi stratégia a következő hetekben a kormány elé kerül" - mondta az InfoRádiónak Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős helyettes államtitkár, aki arról is beszélt, milyen intézkedésekkel próbálják a diákok nyelvtudását fejleszteni.

"Feladatot jelenthet a szaktanácsadás, a továbbképzés fejlesztése, ahol szükség lehet többletforrásokra.

Módszertani központokat kell kialakítani az érintett egyetemeken,

ahol tovább tudják támogatni a nyelvtanárok szakmai felkészültségét" - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy

amikor általános iskolából középiskolába kerülnek a gyerekek, csak 31 százalékuknál végeznek nyelvi szintfelmérést, ami miatt a gimnáziumok nem tudnak támaszkodni a tanulók korábban megszerzett nyelvtudására.

Erre is több erőforrást fordítana a kormányzat, arra pedig több pénzt, hogy a nyelvtanárnak tanuló egyetemisták több ösztöndíj-lehetőséghez jussanak anyanyelvi környezetben.

Hasonlóan több figyelmet szentelne a kabinet annak, hogy

a Magyarországon tanuló, például angol anyanyelvű egyetemistákat valamilyen formában bevonják az angol nyelv iskolai oktatásába,

amivel a jelenlegi pedagógushiányban is jobban előre lehetne lépni.

Maruzsa Zoltán szerint nem az óraszámmal van a fő probléma, és az ideális létszámú nyelvi csoportoktól (11-15) sem állunk messze. Szintén pozitív folyamatként írja le, hogy évek óta 2-2 százalékkal nő azon tanulók száma, akik nyelvvizsga birtokában lépik át az egyetem küszöbét, a jelenlegi arányszám 70 százalék.

A szakember szerint

a lakosság nyelvtudása "nagyon sokat javult az elmúlt években",

de így is az európai átlag alatti.

"2007-ben a lakosság 25,2 százaléka nyilatkozott úgy, hogy elfogadható szinten beszél legalább egy idegen nyelvet. 2016-ban már a megkérdezettek 42,4 százalék nyilatkozott így" - elevenítette fel az Eurostat statisztikáit a helyettes államtitkár.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Öt nappal a választások előtt még borulhat a papírforma Németországban

Öt nappal a választások előtt még borulhat a papírforma Németországban

A vasárnapi németországi előre hozottválasztáson a konzervatív CDU/CSU győzelmét egybehangzóan mutatják az utolsó küzvélemény-kutatások, de még nem tudni, hogy a lehetséges koalíciós partnerek hogyan szerepelnek, és még az is kérdéses, hogy mely országos pártoknak nem jut hely a Bundestagban. A meglepetés nem kizárt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.19. szerda, 18:00
Jelasity Radován
az Erste Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke
Lefordultak a tőzsdék, nagy mínuszban a DAX

Lefordultak a tőzsdék, nagy mínuszban a DAX

Iránykereséssel indult a szerda reggel a világ vezető tőzsdéin, az amerikai indexek az S&P 500 újabb csúcsdöntése után minimális emelkedésekkel zártak és az ázsiai piacokon is felemás volt a kép. Az európai indexek vegyesen nyitottak, a DAX kismértékben emelkedett, ami elegendő volt az új történelmi csúcshoz, napközben azonban lefordultak az indexek, délutánra jelentősebb mínuszok alakultak ki. Az ukrán béketárgyalásokkal kapcsolatos hírek mellett az amerikai kamatvárakozások mozgathatják ma a piacokat a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyve alapján, ami este érkezik, valamit Trump újabb vámemelési bejelentései vannak a fókuszban, ami az autógyártókat, a félvezetőgyártókat és a gyógyszerszektort érintheti.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×