A 986 jégkármérséklő talajgenerátor közül 222 automata, vagyis az Országos Meteorológiai Szolgálattól érkező jelzés alapján, emberi közreműködés nélkül juttatja fel 2-3000 méter magasra a jeget elaprózó vagy akár teljesen megsemmisítő ezüst-jodidot. A nem automata berendezéseket helyi gazdálkodók kezelik majd, megfelelő képesítéssel.
A levegőbe jutó ezüst-jodid szemmel nem látható.
A levegő a melegtől egy picit vibrál, a készülék közelében ugyanakkor nem lehet semmilyen szagot érezni.
A Dél-Dunántúlon a kilencvenes évek közepe óta működik jégkármérséklő-rendszer, de több nyugati országban, köztük Francia- és Spanyolországban is vannak térségek, ahol vannak hasonló berendezések üzemben - mondta Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke. Hozzátette: a magyar rendszer azért unikális, mert az egész országot lefedi.
Nem alakulnak ki nagy jéggolyók
"Acetonos ezüst-jodidot párologtatunk a levegőbe, ami sem az egészségre, sem a környezetre nem káros. Az ezüst-jodid a légkörben, 2-3000 méteres magasságon, ahol a jég keletkezik, mesterséges jégmagvakat hoz létre. Ezáltal az átlagosnál sokkal több jégszemcse keletkezik, és így az átmérőjük is jóval kisebb lesz" - magyarázta Győrffy Balázs. A kisebb jégdarabkák
jellemzően elolvadnak, mielőtt elérik a talajt, vagy ha valamiért mégsem olvadnának el, akkor is sokkal kisebb kárt okoznak, mint nagyobb társaik.
Uniós és magyar támogatással
Győrffy Balázs azt is elmodta, hogy az automata berendezés ára nyolcszorosa a manuális szerkezetnek. A rendszer kiépítése nagyságrendileg 2 milliárd forintba kerül, amiből mintegy 200 millió forintot finanszíroznak a kamara tagdíjából, 1,8 milliárd forintot pedig a vidékfejlesztési programban elnyert pályázattal tudnak lefedni.
"Az évi 1,5 milliárd forintos működési költségre sikerült a kormánnyal és az Európai Unióval egy olyan rendszert kialakítani, hogy a kárenyhítési rendszer fedezetet tudjon nyújtani erre a költségre" - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.
A jégkármérséklő rendszer szezonálisan működik majd május 1-jétől szeptember 30-ig.