eur:
394.26
usd:
370.41
bux:
65674.41
2024. április 18. csütörtök Andrea, Ilma
Gyurcsány Ferenc: a kormány a szabad Magyarország ellensége

Gyurcsány Ferenc: a kormány a szabad Magyarország ellensége

A polgári, európai, szabad Magyarország ellenségének nevezte a magyar kormányt a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke a párt hatodik születésnapján tartott budapesti ünnepségen.

Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: nincs lehetőség kompromisszumot kötni a jelenleg hatalmon lévőkkel, le kell győzni őket, és ezt sokkal inkább 2018-ban kell megtenni, mint 2022-ben.

A pártelnök azt mondta, hogy Orbán Viktor rendszere "a hazugság maga", mert ahol a miniszterelnök "demokráciát hazudik, ott önkény van, ahol nyugdíjat véd, ott nyugdíjat lop, ahol Európáról beszél, csak a markát tartja".

Orbán Viktor nem 1956 vagy 1990 örököse, hanem mindezek elárulója - jelentette ki.

Gyurcsány Ferenc október 23-áról emlékezve azt mondta, hogy 1956 egyszerre egyesít és elválaszt: furcsa, keserédes ünnepe "a meggyalázott harmadik köztársaságnak". Az egyik oldalon ott áll Kádár megélt öröksége, a másikon a Nagy Imre-i Magyarország beváltatlan ígérete, a miniszterelnök és társai mártíromsága.

A kettősség dacára a forradalom lényegét, vezérlő álmai adják. Aki elfordul 1956 lényegétől, az történelmileg súlyosan téved, politikailag pedig nem a szabadság, hanem a diktatúra oldalán áll - jelentette ki. Hangsúlyozta, 2011-ben azért választották október 23-át a DK születésnapjaként, mert történelmi, erkölcsi, politikai értelemben maradéktalanul vállalják 1956 álmait és örökségét.

Az 1990-es rendszerváltozás szabadságot, jólétet és biztonságot ígért, miközben sokak számára csalódást, önemésztő vitákat és bizonytalanságot is hozott. Hat éve a DK arra vállalkozott, hogy ezt a két ellentétes érzést megpróbálják úgy kibékíteni egymással, hogy a szabadság ügyét egyesítik a személyes remény, a gyarapodó lehetőségek világával - utalt vissza pártjuk kezdeteire.

A rendszerváltozás pártjai mára vagy eltűntek vagy drámai nehézségekkel néznek szembe - mondta Gyurcsány Ferenc.

Az utolsó "élő" rendszerváltó párt az MSZP, amely ma soha nem látott kihívásokkal néz szembe - tette hozzá. Kitért arra is: 29 évvel ezelőtt létezett egy Fidesz nevű párt, de annak a névazonosságon kívül semmi köze nincs a mostanihoz. Az a Fidesz a szabad Magyarország szabadelvű pártja volt, az igazság kimondásának pártja, értette a szabadság összetartó és szervező erejét, nyitott országot, nyitott társadalmat akart és hangos harcosa volt az emberi méltóság ügyének - mondta. Hozzátette: a Fidesz ma már a bezárkózó, a hatalom erőszakos rendjére építő, nemzetről beszélő, de párthűségben gondolkozó, a sajátjától eltérő magatartást és kultúrát a pokolba kívánó párt. Nem Európa nyugati felében látja az ország barátait és szövetségeseit, hanem az önkény uralta Keleten keresi ugyanezeket - fogalmazott.

A Fidesz mára "magánemberi és közéleti megvetésem tárgyává vált" - jelentette ki Gyurcsány Ferenc, hozzátéve: a mai Demokratikus Koalíció jobban hasonlít az 1988-as Fideszre, mint a mai Fidesz "egy hasonló nevű egykori pártra".

A rendezvényre meghívást kapott Bokros Lajos, a Modern Magyarország Mozgalom (MoMa) és Székely Sándor, a Szolidaritás elnöke is. Bokros Lajos betegségére hivatkozva nem volt jelen, de levélben üdvözölte a DK-t, amelyet a hazai baloldali demokratikus ellenzék vezető erejének nevezett.

Székely Sándor szervezetük céljának nevezte, hogy leváltsák Orbán Viktor rendszerét, s hogy közösen építsenek fel egy új köztársaságot. A demokratikus ellenzéknek csak egy esélye van a győzelemre, ha együttműködik. Ha az ellenzéki pártok nem változtatnak a politikájukon, akkor segédkeznek ahhoz, hogy a miniszterelnök kivezesse az országot az EU-ból és Oroszország egyik gyarmatává tegye - fogalmazott.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Lefordultak az amerikai indexek

Lefordultak az amerikai indexek

Gazdasági információk tekintetében ma az amerikai lakáspiacról közölnek újabb adatot, ez a monetáris politikai kilátások szempontjából lehet érdekes. A héten eddig kedvezőtlenül alakulnak a részvénypiaci folyamatok, elsősorban az Izrael és Irán közötti konfliktus fokozódása nyomta rá a bélyegét a hangulatra, emellett továbbra is ott vannak a ragadós amerikai inflációval kapcsolatos aggályok, amelyek azt a narratívát erősítik, hogy akár hosszabb ideig maradhat a magas kamatszint. A magyar tőzsde ma esett, az európaiak viszont pluszban zártak. A tengerentúlon egyelőre esés látszik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×