eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Megállapodtak a hétéves uniós költségvetési keret félidei felülvizsgálatáról

Megállapodás született a hétéves uniós költségvetési keret félidei felülvizsgálatáról, amely kiszámíthatóságot ad egy olyan helyzetben, amikor az Európai Uniónak a már korábban elfogadott regionális és kohéziós politikáinak biztosítása mellett az új kihívásokra is megfelelő költségeket kell fordítania - jelentette ki Takács Szabolcs, a Miniszterelnökség uniós ügyekért felelős államtitkára az általános ügyek tanácsa keddi ülését követően Brüsszelben.

 Takács Szabolcs magyar újságíróknak nyilatkozva kifejtette, a megállapodással az uniós soros elnöki tisztjét betöltő Szlovákia megkezdheti a tárgyalásokat az Európai Parlamenttel annak érdekében, hogy az uniónak 2017-ben is legyen elfogadott költségvetése.

A tanácskozás legfontosabb eredménye, hogy az unió olyan hosszú távú politikái, mint a kohéziós- vagy a vidékfejlesztési politika nem kerül veszélybe - hangsúlyozta az államtitkár.

Takács Szabolcs a megállapodást felelősnek és kiegyensúlyozottnak nevezte, mert olyan kihívásokra is talál költségvetési megoldásokat, mint a fiatalkori munkanélküliség, a biztonsági kérdések, vagy a migrációs válság.

Az ülés részleteit ismertetve elmondta, a miniszterek tanácsa megvitatta az Európai Tanács jogállamisági mechanizmusának előrehaladását. A dialógus azt hivatott vizsgálni, hogy a jogállamisági elvek hogyan érvényesülnek az unió tagállamaiban - mondta.

Hozzátette, a tanács nem támogatta azt az elképzelést, hogy más szereplők - például az Európai Parlament vagy az Európai Bizottság - hasonló jogállamisági elképzeléseivel vegyítse a dialógust, azaz nem tartotta indokoltnak új mechanizmus kidolgozását, helyette a meglévő mechanizmus hatékonyságának növelését hangsúlyozta.

Az ülésező politikusok egyetértettek abban, hogy a jogállamiság fontos alkotóeleme az uniós együttműködésnek, de a párhuzamosságok és a tagállamokat megosztó javaslatok előtérbe helyezése egyik tagállamnak sem érdeke - tette hozzá Takács Szabolcs.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×