eur:
403.18
usd:
350.74
bux:
97441.89
2025. június 19. csütörtök Gyárfás
Robert Fico szlovák miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek informális ülésére érkezik a Puskás Arénában 2024. november 8-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

"A családomban több haláleset történt" - Robert Fico tovább dacol a WHO-val az oltások miatt

Robert Fico miniszterelnök megerősítette, hogy Szlovákia nem írja alá az Egészségügyi Világszervezet készülő pandémia-egyezményét. A kormányfő szerint a tervezet túl nagy hatalmat adna a WHO-nak, és kötelezővé tehetné a jövőbeni oltásokat, ami sértené az állam szuverenitását.

Robert Fico a közmédiában elmondta, hogy

a családjában több, vakcinázással összefüggésbe hozható haláleset is történt.

Úgy fogalmazott, hogy már a járvány kezdetén kételyei voltak a gyorsan engedélyezett készítményekkel kapcsolatban, és azóta sem győzték meg az ellenkezőjéről.

Emlékeztetett, hogy a pandémia kezelésének kivizsgálásával megbízott kormánybiztos, Peter Kotlár olyan értékeléssel állt elő, amely szerint a Szlovákiában használt vakcinák olyan anyagokat tartalmaztak, melyeknek semmi keresnivalójuk sem volt a védőoltásokban, és amelyeket a gyártó nem sorolt fel a vakcinák ismertetőjében. A jelentés alapján a kormány leállította az érintett gyártóktól rendelt újabb szállítmányok átvételét. Ez azért volt döntő lépés, mert a 2023-ban kötött, még érvényes uniós keretszerződés alapján Szlovákiának továbbra is át kellene vennie több millió dózis vakcinát, és ki kellene fizetnie azok árát. A gyanús tételeket jelenleg a Szlovák Tudományos Akadémia két intézete elemzi.

Robert Fico azonban arra figyelmeztetett: az akadémiai laboroknak nincs akkreditációjuk gyógyszer-minőségbiztosítási vizsgálatokra. Ha az akadémia mégis igazolja a túlzott DNS-tartalmat vagy a rejtett összetevőket, a kormány kártérítési pert indíthat az érintett gyártók ellen.

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy Szlovákia nem támogatja az Egészségügyi Világszervezet járványügyi egyezményét a szervezet genfi közgyűlésén. A kormány elektronikus úton hozott döntést. Robert Fico szerint Szlovákia azt is kezdeményezni fogja, hogy az egyezményről ne konszenzussal, hanem szavazással döntsenek. Hozzátette: ha bárki megkérdőjelezné a döntés érvényességét, kész rendes kormányülést is összehívni, hogy megerősítsék az álláspontot.

A miniszterelnök élesen bírálta az egyezmény tervezetét, amely szerinte aránytalanul beavatkozna az állami döntéshozatalba. Úgy látja, hogy a dokumentum csorbítaná a nemzeti szuverenitást, mivel előírná, hogyan kell eljárni egy jövőbeni járvány esetén. Kijelentette, hogy szerinte a WHO-t gyógyszeripari cégek irányítják, amelyek ezt a megállapodást előkészítették. Nem ért egyet a megállapodásban szereplő kötelező védőoltásokról szóló javaslattal sem. „Az országoknak szuverénnek kell lenniük abban, hogy eldöntsék, hogyan cselekednek világjárvány esetén” – vélekedett a miniszterelnök.

A WHO szerinte válságban van, amit az is bizonyít, hogy az Egyesült Államok kilépett a szervezetből.

Robert Fico koalíciós partnere, a Hlas párt és annak egészségügyi minisztere ezzel ellentétes állásponton van. Kamil Šaško egészségügyi tárcavezető nem fogja támogatni azt a javaslatot, hogy Szlovákia utasítsa el a WHO a jövőbeli járványok kezeléséről szóló egyezményét. A miniszter rámutatott, hogy a megállapodás nem korlátozza egyik ország szuverenitását és senki szabadságát sem abban, hogy eldöntse, miként cselekedjen világjárvány esetén.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.20. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
Irán legfőbb vezére is célponttá válhat, Amerika bármelyik pillanatban támadhat – Percről percre az Irán-Izrael háborúról csütörtökön

Irán legfőbb vezére is célponttá válhat, Amerika bármelyik pillanatban támadhat – Percről percre az Irán-Izrael háborúról csütörtökön

Tovább folytatja egymás támadását Izrael és Irán. Ali Hámenei ajatollah, a perzsa állam legfőbb vezetője szerdai beszédében azt mondta, Teherán nem fogja megadni magát. Amerikai források szerint Donald Trump elnök már megvizsgálta a támadási terveket, de egyelőre vár, és meg akarja nézni, hogy Irán visszalép-e nukleáris programjától. Reggel súlyos rakétacsapás érte Izraelt: legalább 40 sérültje van az incidensnek, melyre reagálva Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kilátásba helyezte az ajatollah elleni támadást is. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×