Infostart.hu
eur:
365.03
usd:
312.29
bux:
133586.12
2026. május 5. kedd Adrián, Györgyi
BRUSSELS, BELGIUM - DECEMBER 19: Robert Fico Prime Minister of Slovakia speaks during a press conference at the end of the European Council Meeting on December 19, 2024 in Brussels, Belgium. Among the items on the agenda for EU leaders meeting at the European Council is the conflict in Ukraine, developments in the Middle East, and migration. (Photo by Pier Marco Tacca/Getty Images)
Nyitókép: Pier Marco Tacca/Getty Images

Robert Fico: Donald Trump vissza fog kérni mindent, amit Joe Biden adott Ukrajnának

„Az Európai Unió kénytelen lesz nagyon gyorsan kijózanodni a háborús őrületből és felfogni, hogy szuverén nézeteket és álláspontot kell képviselnie ahhoz, hogy fennmaradjon” – jelentette ki a szlovák miniszterelnök Donald Trump és Vlagyimir Putyin telefonbeszélgetésére reagálva.

Robert Fico szerint az Európai Uniónak sejtelme sincs az Amerikai Egyesült Államok és Oroszország kapcsolatairól. A szlovák kormányfő ismét bírálta az uniót, ezúttal azért mert úgy véli, totális offenzívába ment bele az ukrajnai háború ügyében. Robert Fico azt gondolja, Donald Trump és Vlagyimir Putyin dönti el, mi lesz Ukrajnában.

„Brüsszel nem sejti, mi zajlik az amerikai–orosz kapcsolatokban, amelyek teljes mértékben meghatározók a háború lezárása ügyében. Nem tudom, nem hangzik-e kissé kínosan, hogy ma egyes uniós tagállamok és intézmények helyet követelnek maguknak az asztalnál a béketárgyalások során” – fogalmazott Robert Fico állásfoglalásában, melyet a kormányhivatal juttatott el a szlovák állami hírügynökségnek. Állítása szerint ma azok fegyvertelenek az EU-ban, akik „töretlenül” támogatták az ukrajnai öldöklés folytatását.

„Azután, hogy milyen harciasan állt hozzá az EU a békeprojekthez, mennyi pénzt és szeretetet adott Ukrajnának, most senki nem áll szóba Európával”

– tette hozzá a kormányfő.

Robert Fico emlékeztetett, hogy az amerikai elnök a Vlagyimir Putyinnal való egyeztetés után felhívta Volodimir Zelenszkijt is, és közölte vele, mi vár rá a jövőben. „Például olyan elképzelhetetlen dolog, mint egy demokratikus választás. Az EU-nak senki se telefonál, se az Európai Tanács elnökének, se az Európai Bizottságnak, se az Európai Parlamentnek. Az EU kénytelen lesz nagyon gyorsan kijózanodni a háborús őrületből és felfogni, hogy szuverén nézeteket és álláspontot kell képviselnie ahhoz , hogy fennmaradjon” – jelentette ki a szlovák miniszterelnök.

Robert Fico szerint Ukrajna mellett a másik vesztes az EU. „Csakis azért, mert a meghatározó külpolitikai kérdésekben nincs saját véleménye” – mondta, majd hozzátette: az ukrajnai háború ügyében az EU vakon követte Joe Biden volt amerikai elnök kormányzatát.

Robert Fico szerint Donald Trump mindent vissza fog kérni Ukrajnától, amit Joe Bidentől kapott a háború támogatására.

„Arra fogja kényszeríteni Európát, hogy még több gázt és kőolajat vegyen az USA-tól, majd megérteti a NATO-szövetségesekkel, hogy ha nem lesznek szívesek brutális mértékben, például a GDP-jük 5 százalékára emelni a védelmi kiadásaikat, akkor felejtsék el a NATO-szerződés 5. cikkelyét” – véli a szlovák kormányfő.

„Vlagyimir Putyin megtarthatja az általa katonailag ellenőrzött ukrajnai területeket, és garanciát kap, hogy Ukrajna sosem lesz a NATO-tagja. És mi lesz Ukrajnával? Elveszíti területei egyharmadát, ásványkincseit, sosem lesz NATO-tag, és idegen csapatok állomásoznak majd a területén” – tette hozzá Robert Fico.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Balásy Gyula átadja százmilliárdos értékű kommunikációs cégeit az államnak

Balásy Gyula átadja százmilliárdos értékű kommunikációs cégeit az államnak

Balásy Gyula egy interjúban bejelentette, hogy a Polgári törvénykönyv szabályai alapján egy közjegyző előtt aláírt okiratban közérdekű kötelezettségvállalás tett, amelyben felajánlja a cégeinek tulajdonjogát és a magántőkealapokban lévő vagyonát az állam számára. A közokiratban Balásy négy cégről mond le: a Lounge Design, a Lounge Event és New Land Media Kft.-kben lévő 100 százalékos üzletrészéről, valamint az utóbbi kettő cég 95 százalékos tulajdonában álló Visual Europe Zrt.-ben lévő üzletrészéről. Egyes cégeinek a számláit múlt hét hétfőn befagyasztották, amiről előre nem szóltak nekik, technikai hibákra hivatkoztak. Állítása szerint nagyságrendileg több tízmilliárd forintról van szó.

A Tisza Párt újabb fontos tisztségviselőket nevezett meg

Bujdosó Andrea frakcióvezető bejelentette a Tisza Párt parlamenti bizottsági elnökeit, miután korábban bemutatták az Országgyűlés tiszás alelnökeit is. A házelnököt és az alelnököket is a május 9-ei alakuló ülésen választják meg.
inforadio
ARÉNA
2026.05.05. kedd, 18:00
Szalai Máté
a Clingendael Intézet és a Budapesti Corvinus Egyetem kutatója
Gyenge napja volt a tőzsdéknek

Gyenge napja volt a tőzsdéknek

Többnyire pozitív volt a hangulat hétfő reggel a főbb ázsiai tőzsdéken, nagyot ment a dél-koreai tőzsde a chipgyártóknak köszönhetően, a hosszú hétvége után pedig eséssel kezdtek európai tőzsdék, miközben Londonban kereskedési szünnap volt. A befektetők az iráni fejleményekre figyelnek elsősorban, az olajár emelkedik, emellett Donald Trump a hétvégén büntetővámot jelentett be az EU-s autógyártókra, amire estek az európai autógyártók részvényei. Hasonló témákról is szó lesz következő befektetési konferenciánkon, május 12-én jön a Portfolio Investment Day 2026. Ne hagyja ki az év egyik legizgalmasabb befektetési eseményét! Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×