eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 15. szombat Georgina, Kolos
Nyitókép: Unsplash

Egy volt vezető kínai tudós sem zárja ki a CIA következtetését a Covid eredetéről, de Peking tagad

A CIA szerint "a legvalószínűbb magyarázat" az öt évvel ezelőtt indult Covid-pandémiára az, hogy egy kínai laborból szabadult ki a vírus. A hírszerzési információk elemzése alapján hozott következtetéseket Peking hevesen visszautasította.

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség, a CIA szerint "inkább valószínű", hogy a Covid-19 világjárványt okozó vírus egy kínai laborból, mint egy élőállat-piacról származik. Ugyanakkor maga a szervezet is elismeri, hogy "alacsony a konklúziója hihetőségi szintje".

A CIA még a Biden-kormányzat idején kezdett új elemzésbe arról, hogyan kezdett fertőzni a Covidot okozó SARS-CoV-2 vírus. Ez előtt évekig azt mondta, nem volt világos hogy a járvány egy laboratóriumi incidens vagy természetes okok miatt robbant ki.

Most a korábbinál határozottabban mutat Kínára, bár még mindig elismeri, hogy mindkét forgatókönyv hihető lehet.

Az ügynökség nem új bizonyítékok, hanem a vírus terjedéséről, jellemzőiről és a kínai virológiai laborokban uralkodó állapotokról szóló, meglévő információk alapján folytatott le újabb elemzést.

A jelentés titkosítását a Donald Trump új elnök által jelölt új CIA-főnök, John Ratcliffe utasítására oldották fel. Ratcliffe csütörtökön tette le a hivatali esküt. Ő azt mondta: első számú feladatának tekinti, hogy nyilvános állásfoglalást tegyenek közzé a pandémia eredetéről. Még a végkövetkeztetés kiadása előtt – elemzőinél sarkosabban fogalmazva – azt mondta: a józan ész, az adatok és a tudomány azt sugallja, hogy a vuhani víruskutató intézetből szabadult ki a Covidot eredményező kórokozó.

A pandémia idején már beindult heves viták középpontjában állt az a kérdés, hogy esetleg baleset következtében, a laborból került az emberek közé a vírus vagy a természetben fejlődött-e ki. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) – amelyből Donald Trump egyik első rendeletében kiléptette országát – 2021 márciusában azt a következtetést vonta le, hogy a vírus denevérről egy azonosítatlan állatfajon keresztül "ugrott át" az emberre. Közben, a szervezet szerint, a laborteória "nagyon valószínűtlen" volt. A WHO elutasította, hogy a vírust szándékosan hozták volna létre és engedték volna ki.

2023-ban egy volt vezető kínai tudós azt mondta: nem szabad kizárni, hogy a SARS-CoV-2 egy kínai laborból szabadult ki. A hivatalos Peking azt mondja: együttműködik a vírus eredetéről szóló kutatásban, de a téma politizálásával vádolta meg az Egyesült Államokat.

A CIA-jelentés kiadása után pedig a kínai külügyi szóvivő, Mao Ning elutasította a laborszivárgás-teóriát. "Azt, hogy ez nagyon valószínűtlen volt, a közös kínai–WHO szakértői csapat állapította meg az érintett laborok vizsgálata után. Ezt a nemzetközi közösségben és tudományos körökben is elfogadták" – mondta. Emellett utalt azokra a tanulmányokra, amelyek szerint a Covid vírusa természetes módon alakult ki és egy vuhani piacon, fertőzött állatok útján terjedt az emberre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Az elhízás halálos betegség, és Magyarország "világverő"

Az elhízás tulajdonképpen halálos betegség - vallja Hosszúfalusi Nóra belgyógyász, diabetológus. Világszerte több mint 1 milliárd ember küzd a plusz kilókkal, Magyarországon viszont a felnőtt lakosság 60 százaléka számít túlsúlyosnak. Szemléletbeli baj van, mivel a 4 és 10 év közötti gyerekek negyede is több kiló, mint kéne. Az elhízás önmagában is népegészségügyi kockázatnak számít, de akár 200 féle szövődmény kialakulásában is szerepet játszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×