Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség, a CIA szerint "inkább valószínű", hogy a Covid-19 világjárványt okozó vírus egy kínai laborból, mint egy élőállat-piacról származik. Ugyanakkor maga a szervezet is elismeri, hogy "alacsony a konklúziója hihetőségi szintje".
A CIA még a Biden-kormányzat idején kezdett új elemzésbe arról, hogyan kezdett fertőzni a Covidot okozó SARS-CoV-2 vírus. Ez előtt évekig azt mondta, nem volt világos hogy a járvány egy laboratóriumi incidens vagy természetes okok miatt robbant ki.
Most a korábbinál határozottabban mutat Kínára, bár még mindig elismeri, hogy mindkét forgatókönyv hihető lehet.
Az ügynökség nem új bizonyítékok, hanem a vírus terjedéséről, jellemzőiről és a kínai virológiai laborokban uralkodó állapotokról szóló, meglévő információk alapján folytatott le újabb elemzést.
A jelentés titkosítását a Donald Trump új elnök által jelölt új CIA-főnök, John Ratcliffe utasítására oldották fel. Ratcliffe csütörtökön tette le a hivatali esküt. Ő azt mondta: első számú feladatának tekinti, hogy nyilvános állásfoglalást tegyenek közzé a pandémia eredetéről. Még a végkövetkeztetés kiadása előtt – elemzőinél sarkosabban fogalmazva – azt mondta: a józan ész, az adatok és a tudomány azt sugallja, hogy a vuhani víruskutató intézetből szabadult ki a Covidot eredményező kórokozó.
A pandémia idején már beindult heves viták középpontjában állt az a kérdés, hogy esetleg baleset következtében, a laborból került az emberek közé a vírus vagy a természetben fejlődött-e ki. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) – amelyből Donald Trump egyik első rendeletében kiléptette országát – 2021 márciusában azt a következtetést vonta le, hogy a vírus denevérről egy azonosítatlan állatfajon keresztül "ugrott át" az emberre. Közben, a szervezet szerint, a laborteória "nagyon valószínűtlen" volt. A WHO elutasította, hogy a vírust szándékosan hozták volna létre és engedték volna ki.
2023-ban egy volt vezető kínai tudós azt mondta: nem szabad kizárni, hogy a SARS-CoV-2 egy kínai laborból szabadult ki. A hivatalos Peking azt mondja: együttműködik a vírus eredetéről szóló kutatásban, de a téma politizálásával vádolta meg az Egyesült Államokat.
A CIA-jelentés kiadása után pedig a kínai külügyi szóvivő, Mao Ning elutasította a laborszivárgás-teóriát. "Azt, hogy ez nagyon valószínűtlen volt, a közös kínai–WHO szakértői csapat állapította meg az érintett laborok vizsgálata után. Ezt a nemzetközi közösségben és tudományos körökben is elfogadták" – mondta. Emellett utalt azokra a tanulmányokra, amelyek szerint a Covid vírusa természetes módon alakult ki és egy vuhani piacon, fertőzött állatok útján terjedt az emberre.