Mi a közös Donald Trumpban és az argentin elnökben? Mindkettő jelszava a MAGA – Javier Milei esetében a Make Argentina Great Again, azaz tegyük ismét naggyá Argentínát a szlogen, amint a megválasztott amerikai elnök is „jóváhagyott”, amikor egy jótékonysági bálon említette Mileit.
Mellesleg ő volt az első külföldi vezető, aki találkozott az újraválasztott Trumppal.
Argentína történelme során már több valuta- és adósságválságot élt át és 1827 óta kilenc alkalommal jelentett államcsődöt.
Viszont korábban volt diktatúra is, ezért az „őrültként” is emlegetett Milei-nek a közszféra ellen hirdetett keresztesháborúját sokan nem nézik jó szemmel. Ennek ellenére még olyanokat is sikerült meggyőznie, akik számára eddig fájdalmat hozott.
Libertáriánus szövege mellett sajátos hajkoronájáról ismert elnök az év végére
119 százalékra szorította a 2023-ban még 300 százalékos inflációt.
A drágulás még így is fájdalmas, de a trend bíztató. Közben tetszési indexe 47 százalékos volt úgy, hogy a szociális kiadások brutális megnyirbálása nyomán még többen zuhantak szegénységbe; tavaly már a lakosok 57 százaléka minősült szegénysorúnak.
Mégis az olyan argentinok, mint Kevin Acosta 24 éves konditerem-vezető, azt mondjá, hogy még időt és esélyt kell adni neki. Mindezt úgy, hogy édesanyja rákkezelésen esik, át és Milei megnyirbálta az egészségügyi költségvetést is.
Az argentin gazdaságról elemzők azt mondták, hogy az óévben 3,5 százalékkal fog zsugorodni, miközben az elnök 35 ezer közalkalmazottat bocsájtott el.
„Szívszaggató, de végig kell csinálnunk” – mondta a konditerem egyik vendége, Pamela Galarza óvónő a The Telegraphnak.
Milei egy éve alatt elkezdett visszaesni az adósság és hihetetlen, de beindult a növekedés – az óév harmadik negyedéves eredménye már 3,9 százalék plusz volt.
Miközben az emberek jelenleg nagyon megválogatják, mit vegyenek a boltban, a piacok Mileinek tapsolnak. 10 százalék alá esett például az argentin állampapírok hozama, ami azt jelenti, hogy már kevésbé tartják kockázatosnak az országot.
„A Valutaalapban és a Világbankban sokan hitetlenkedve figyelték, ahogy átvette az irányítást, de ez teljesen megváltozott. Most már mindenki támogatja az IMF-program ötletét” – mondta egy washingtoni illetékes a brit lapnak.
Milei a lítium- és rézexportra építve akarja felemelni a gazdaságot, miközben a tőkekontroll és a valutaátváltási mechanizmus lazítását tervezi, ami elvezethet a Valutaalap - általában szigorú feltételekre épülő - segélyprogramjához.
Az argentin tőkekorlátozási lépések egyébként jelenleg arra kötelezik az exportőröket, hogy pesóra váltsák át a dollárjaikat. Viszont, ha korán jön a lazítás, akkor újra meglódulhat az infláció.
Javier Milei megzabolázta az ellenzéket, és brutális reformjait nem egy olyan katonai diktatúrában hajtja végre, mint Augusto Pinochet tábornok Chilében. Viszont gyors eredményeket kell felmutatnia, hogy az elszegényedő lakosság jelentős része továbbra is támogassa.