„Szlovákia azok közé az országok közé tartozhat, amelyek rövidesen bevezetik a négynapos munkahetet, először természetesen kísérleti jelleggel” – mondta Davosban a szlovák miniszterelnök. Robert Fico szerint az elmúlt időszakban fokozatosan megváltozott a cégek viszonyulása a kérdéshez. A világjárvány előtt még elutasították a munkahét lerövidítését, de akkor rengetegen dolgoztak otthonról, ezért rugalmasabb lett a munkaadók hozzáállása.
A témát már tavaly megnyitotta a szlovák Szakszervezetek Szövetsége, melynek elnöke, Monika Uhlerová úgy véli:
nem az a kérdés, hogy rövidebb lesz-e a munkaidő, hanem az, hogy milyen formában valósulhat ez meg.
„A munkaidő lerövidítésének minden más formájáról is tárgyalunk, figyelembe véve a külföldi tapasztalatokat is” – mondta Uhlerová a szövetség legutóbbi közgyűlésén.
A szakszervezeti tagok szerint a rövidebb munkahét a stressz csökkenését, a termelékenység növekedését, a munkavállalói elégedettség és lojalitás növekedését eredményezné, illetve pozitív hatást gyakorolna az emberek testi és lelki egészségére is.
Számos munkaadó szerint rosszabbodna a helyzet
A szlovák munkaadóknak azonban nincs ínyükre az elképzelés. Szerintük a négynapos munkahét súlyosbítaná a már meglévő problémákat. Martin Hošták, a Munkaadók Szervezetének főtitkára elmondta: a jelenlegi adatok szerint
Szlovákiában több mint 82 ezer munkavállaló hiányzik, így a munkaadók hosszú távon nem tudják betölteni a több tízezer üres állást.
A főtitkár közölte: a munkaidő törvényi lerövidítése tovább fokozza ezt a munkahelyekre nehezedő nyomást, és a cégeknek még nagyobb gondjaik lesznek a foglalkoztatással. A munkaadók azzal is érvelnek, hogy a munkanapok számának lerövidítésével a cégek nem tudnák a megrendeléseket a szükséges időben és mennyiségben teljesíteni, ami végső soron vevők elvesztésével járhat. Ezzel pedig romlana a helyzetük azokban az országokban lévő versenytársaikkal szemben, ahol nincs rövidített munkahét.
Akadnak viszont olyan vállalatok, melyek már próbálják négynaposra csökkenteni a munkahetet, de nem csökkentik a munkaidőt. Ilyen rendszert az elsők között vezetett be Szlovákiában például a holland NN biztosító és nyugdíjtársaság. Daniela Tomášková, a társaság PR-menedzsere elmondta, hogy 2021. január 1-jétől kísérleti projektként vezették be a négynapos munkavégzést, amely a mai napig sikeresen működik. A biztosítónál az alkalmazottak mintegy 20 százaléka dolgozik ebben a formában.