Infostart.hu
eur:
382.2
usd:
328.23
bux:
108922.07
2025. december 7. vasárnap Ambrus
Nyitókép: 10'000 Hours/Getty Images

Tényleg lendületet vehet az EU a 4 napos munkahét felé - csak legyen aki megfizeti

Erről nem más beszél már reális lehetőségként, mint az unió foglalkoztatásért felelős biztosa.

A négynapos munkahét bevezetésének lehetőségéről beszél az uniós szakbiztos - derül ki a HRportál cikkéből. Nicolas Schmit szerint a változás besegítene a munkaerő-piaci gondok orvoslásába is.

A folyamatot szerinte tehát a munkaerőhiányos ágazatoknál lehetne elkezdeni. A vezető egy lapinterjúban beszélt arról, hogy a fiatalok elképzeléseit a munka és a magánélet közti egyensúlyról komolyan kell venni, az ő munkaerő-piaci bevonzásuk fontos feladat volna, a 4 napos munkahét márpedig csalogató.

"Sok ágazat kétségbeesetten keres munkavállalókat, de nem találnak, mert az emberek nem akarnak ott dolgozni, vagy nem rendelkeznek a megfelelő képzettséggel" - tette hozzá.

Azt elismeri, hogy nincs közös EU-s álláspont a kérdésben, úgy gondolja, hogy "ez a szociális partnerek közötti megállapodásokkal jön létre".

Portugáliában már van egy mintaprojekt erre, 99 cég kezdte el az előkészületeket, aztán viszont csak 46-an jelezték, hogy folytatják a második szakasszal ősszel, ami a megvalósítás lesz. A maradók zöme 10 fő vagy az alatti vállalkozás (többségében tanácsadói, műszaki, tudományos, oktatási profilúak), összesen öt vállalat alkalmaz 1000 főnél több munkavállalót.

Egy friss, hazai kkv-kat kérdező felmérés szerint a vállalatok közel harmada megfontolná a rövidebb munkahét bevezetését.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.12.08. hétfő, 18:00
Szlávik János
a Dél-Pesti Centrumkórház infektológiai osztályának vezetője
Véget ér a Fed szigorítása: új korszak jön a részvény- és devizapiacokon?

Véget ér a Fed szigorítása: új korszak jön a részvény- és devizapiacokon?

2025 októberében a Fed bejelentette, hogy decemberben leállítja a mennyiségi szigorítást. Ezzel véget ér az a két és fél évig tartó időszak, amelynek során az amerikai jegybank havonta több tízmilliárd dollárral csökkentette a mérlegét, hogy visszafogja a gazdaság túlfűtöttségét és letörje a 2022-ben kialakult inflációs hullámot. Ez új piaci környezetet teremthet a részvény-, kötvény- és devizapiacok számára. A fenti változások nyomán cikkünkben azt vizsgáljuk meg, hogyan alakultak a hozamok különböző piaci környezetben a részvénypiacokon (S&P 500, Nasdaq), valamint a devizapiacon (dollárindex, EUR/HUF).

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. december 7. 12:50
×
×
×
×