eur:
404.27
usd:
374.43
bux:
76478.67
2024. november 7. csütörtök Rezső
Épülő ház Sanghajban 2023. augusztus 15-én. Az új lakások árai júliusban az előző év júliusához képest 0,1 százalékkal csökkentek Kínában.
Nyitókép: MTI/EPA/Alex Plavevski

Miért nem tesz Kína lépéseket a gazdasága megmentésére?

A kínai gazdaság gyengélkedése újabb jeleként amerikai csődvédelmet kért az az ingatlancég, amely a kínai lakáseladások 40 százalékáért felelős. Nyugati elemzők közben azt firtatják: a pekingi vezetés miért nem tesz többet a gazdaság megvédésre?

Az egész világon hullámokat vethet a két nagy kínai ingatlancég potenciális bedőlése. Heteken belül csődöt jelenthet a Country Garden, az egykor a hatalmas ország legnagyobb ingatlanfejlesztő és építőcége. Egy másik, az utóbbi hónapokban már többször emlegetett Evergrande pedig az Egyesült Államokban kért csődvédelmet. (Azért, hogy ha egy határokon átnyúló csődeljárás indulna, az amerikai eszközállomány védve maradjon, amíg megpróbálják átalakítani a céget).

Az Evergrande 2021-ben egyszer már fizetésképtelenséget jelentett, a Country Garden akkor megúszta. 2020 óta Peking bevezette „a három vörös vonal” politikáját, hogy limitálja az ingatlanágazat adósságszintjét. A cégeknek előírták: a rövid lejáratú tartozásaik 100 százalékát kell készpénzben tartaniuk; de azóta a kínai lakáseladásokért felelő cégek 40 százaléka dőlt be.

A vállalatok gondjai azt jelentik, hogy nem fizetik ki a beszállítóikat és a masszív beugrókat befizető ügyfelek nem tudják átvenni lakásaikat. Sőt, olyan aggodalmak is felmerültek, hogy

a pénzügyi bajok átterjedhetnek gazdaság más ágazataira, ami a külföldi kötvénytulajdonosokat is elérhetik.

A kínai vezetés eddig nem jelentett be semmilyen jelentős élénkítő programot, csak a központi bank próbálja megmenteni a nemzeti valuta árfolyamát. De miért nem tesz többet a hivatalos Peking? – teszi fel a kérdést több nyugati elemző.

Még Joe Biden amerikai elnök is aggódik, akinek komoly vitái vannak Kínával, köztük Tajvan miatt azért, ahogy Kína a demokráciát értelmezi, de a két ország viszonyát terhelik a kémvádak, a kínaiak által kikényszerített technológiaátadások, illetve szankciók és ellenszankciók. „Amikor a rossz fickóknak problémáik vannak, akkor rossz dolgokat csinálnak. Kína egy ketyegő időzített bomba” – nyilatkozta az amerikai elnök.

A Reuters által megszólaltatott Kína-szakértők szerint a válságos helyzetre adott késlekedés mögött az állhat, hogy

Hszi Csin-ping kínai elnök első számú prioritása a nemzetbiztonság, ami összeütközésbe kerül a gazdasági érdekkel, mert „elijeszti a befektetői pénzt, amire Pekingnek szüksége lenne”.

„A vezetés ködös, nem részletezett instrukciókat ad az illetékeseknek, hogy egyensúlyozzanak a gazdasági fejlesztés és a nemzetbiztonság között..., de ha nem tudják, mit akarnak tőlük, akkor halogathatják a döntéseket” – mondta Christopher Beddor, a Gavekal Dragonomics nevű cég igazgatóhelyettese.

Mások szerint a Kommunista Párt fél olyat lépni, amivel egyre több hatalomhoz jutna a magánszféra. Példaként említhető a a gazdaságilag káros Covid-korlátozások sulykolása, miközben a világ többi része már kinyitott.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Áll a bál Németországban: a CDU/CSU már januárban új választást tartana

Áll a bál Németországban: a CDU/CSU már januárban új választást tartana

Az Olaf Scholz kancellár által menesztett szabad demokrata pénzügyminiszter nem adja fel. Christian Lindner, aki a liberális FDP elnöke, máris jelezte, hogy pártját sikere akarja vezetni a jövő év első negyedében tartandó rendkívüli parlamenti választásokon. Az ellenzék januári választásokat sürget, az államfő felelősségteljes pártpolitikai magatartást.

Orbán Viktor: a válaszok, amelyeket most fogunk adni, évtizedekre meghatározhatják Európa jövőjét

A magyar miniszterelnök beszédével elkezdődött az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti tanácskozása a Puskás Arénában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.07. csütörtök, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

Amerikai elnökválasztás 2024: Trump hatalmasat győzött, de még tart a Képviselőházért vívott harc

A tegnapi nappal pont került a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldőlt, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak fogják hívni. Trump hatalmas lendülettel indult: behúzta Észak-Karolinát és Georgiát is, magyar idő szerint szerda reggel pedig Pennsylvaniát is megnyerte, ezzel győzött a választáson. Később az összesítés alapján világossá vált: Trump minden billegő államot megnyert. Úgy néz ki, a szövetségi törvényhozásban is többsége lehet a Republikánus Pártnak, a szenátusban legalábbis biztosan. A képviselőházi erőviszonyok nagy eséllyel a híresen lassan számoló Kalifornián múlhatnak. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×