A szlovák kormányfő hangsúlyozta, egyáltalán nem feleslegesek az Oroszország elleni szankciók, mint azt néhány uniós tagállam vezetője hangoztatja, épp ellenkezőleg, nagyon is hatékonyak. „Látjuk, hogy a szankciók határozottan segítenek. Azt kell megérteni, hogy az idő előrehaladtával egyre hatékonyabbak és hatékonyabbak lesznek. Azt is látjuk, hogy Oroszország egyre nagyobb nyomás alá kerül, ezért is fokozza a hibrid hadviselést Európa ellen” – figyelmeztetett Eduard Heger.
Hozzátette, hogy ezek a hibrid támadások hatással vannak az energia- és élelmiszer-ellátásra is. A szlovák miniszterelnök szerint ki kell tartani a szankciók mellett, azokhoz precízen ragaszkodni kell és tovább keresni a lehetőségeket a fokozásukra, szem előtt tartva Európa biztonságát és érdekeit is.
Az uniós csúcs egyik témája a kritikus infrastruktúra védelme. Arra a kérdésre, hogy ez mely területeken érinti Szlovákiát, Eduard Heger elsősorban a kőolaj- és földgázvezetékeket említette. „Nemrég kötöttük össze a szlovák és a lengyel gázvezetéket. A kőolaj- és gázvezetékeket is meg kell védenünk, nemcsak a saját területünkön, hanem Ukrajnában is, melyen keresztül továbbra is érkezik hozzánk kőolaj és földgáz” – jelentette ki.
Az utóbbi időben elmaradtak a brüsszeli uniós csúcsok előtti hagyományos V4-es kormányfői egyeztetések, az ezzel kapcsolatos kérdésre, hogy hogyan működik most a visegrádi politikai koordináció, Heger azt válaszolta, a jelenleg elnöklő Szlovákia szervezésében novemberben találkozik a négy állam kormányfője.
„A V4-ek közül egyedül Magyarország álláspontja tér el az Ukrajnában dúló háborúról, és igen, megrekedt a párbeszéd, mondhatni fagyos”
– jelentette ki a kormányfő, megjegyezve, hogy tovább kell építeni a jószomszédi kapcsolatokat, és ezen keresztül törekedni más közös problémák megoldására is.
A V4-ek államfői másfél héttel ezelőtt, október 11-én találkoztak egymással Pozsonyban. Azon a találkozón Zuzana Čaputová szlovák köztársasági elnök úgy fogalmazott, tiszteletben tartja azt a magyar álláspontot, hogy Magyarország nem küld fegyvereket Ukrajnának. Az energiaárak növekedése kapcsán összeurópai megoldást sürgetett, és hangsúlyozta, hogy csökkenteni kellene a szankcióknak a lakosságra gyakorolt anyagi terheit. A V4-es államok közt egyetértés van az ukrajnai háború ügyében, abban, hogy békére van szükség, és abban is, hogy mindenki elítéli az ukrajnai civil célpontokat sújtó orosz rakétatámadásokat, melyeket Čaputová a nemzetközi jog megsértésének minősített.
Miloš Zeman, a csehek köztársasági elnöke szerint a visegrádi csoport már bebizonyította működőképességét, egyebek mellett az illegális bevándorlás elleni küzdelemben is. „Legalább olyan fontos, ha nem fontosabb együttműködés, mint a Benelux-országoké, de jó lenne még Szlovéniával kibővíteni” – jelentette ki Miloš Zeman cseh elnök.