eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Joe Biden amerikai elnök aláírja az 1900 milliárd dolláros mentőcsomagot a washingtoni Fehér Házban 2021. március 11-én. A demokrata többségű képviselőház 220-211 arányban hagyta jóvá a republikánusok által vitatott csomagot, amelynek célja, hogy segítse a koronavírus-járvány elleni küzdelmet és a legyengült amerikai gazdaság helyreállítását.
Nyitókép: Andrew Harnik

A Biden-csomag megtolja a világgazdaságot, de az OECD nem teljesen elégedett

Az OECD szerint 1 százalékkal tornássza fel a globális gazdasági növekedést Joe Biden gazdasági-élénkítő csomagja. Az amerikai elnök csütörtökön írta alá a törvényhozáson frissen átment intézkedést, amely közel kétezer milliárd dollárt pumpál a gazdaságba.

1400 dollár – ennyit kapnak a jogosult amerikaiak azután, hogy Joe Biden elnök aláírta a történelmi, járványkezelő gazdaságélénkítő csomagot. A törvény rendelkezik a 300 dolláros havi munkanélküli segély szeptemberig történő kiterjesztéséről, a gyerekek után járó adókedvezményről és kommentátorok szerint „milliókat emelhet ki a szegénységből”.

  • 350 milliárd dollárt különítenek el az önkormányzatoknak,
  • 130 milliárdot költenek az iskolák megnyitására,
  • 55 milliárdot a Covid-19 elleni további fellépésre.

A törvényjavaslat úgy ment át a Kongresszuson, hogy az ellenzéki Republikánus párt egyetlen képviselője sem szavazott rá. Ehhez képest a Pew közvéleménykutató szerint az amerikaiak 70 százaléka – köztük a Republikánus érzelműek 41 százaléka – támogatta a mentőcsomagot.

Az amerikai Munkaügyi Minisztérium adatai szerint a pandémia nyomán 6,2 százalékosra ugrott a munkanélküliség.

Az 1400 dolláros csekkeket – amelyeket az évi 75 ezer dollárnál kevesebbet kereső amerikaiak kapnak – március vége előtt kezdik postázni.

Közben az ipari országokat tömörítő szervezet, az OECD szerint a Biden-csomag az egész világon érezteti majd a hatását és több mint 1 százalékkal emeli meg az idei globális gazdasági növekedést. Erről Laurence Boone, az OECD vezető közgazdásza beszélt a Financial Timesnak.

Az OECD szerint a beindult oltóprogramok és az amerikai stimulus miatt az idén jobban bővül majd a világgazdaság, mint az korábban előre jelezte. Azaz, a bővülés várhatóan 5,6 százalék lesz – 1,4 százalékponttal több, mint a korábbi prognózis.

Már a kármentő csomag elfogadása előtt érezni lehetett a tőzsdéken a bizakodást – a magasabb gazdasági növekedés haszonélvezőinek tekintett cégek, - így a bankok és a légitársaságok – papírjai növekedésnek indultak. A pandémia idején jól teljesítő technológiai vállalatok, valamint a Netflix és Amazon videoszolgáltató és csomagküldő vállalatok részvényei viszont veszítettek az értékükből.

A befektetők emellett szabadulni próbáltak az állampapíroktól, mivel a várható magasabb infláció erodálja a fix kamatozású kötvények hozamait.

Az OECD szerint a Biden-csomag „magasabb növekedést és a túl alacsony inflációtól való elmozdulást jelent, de

jobb lett volna, ha a pénzből többet szánnak beruházásokra”.

Európában a Biden-féle stimulus várhatóan fél százalékkal tolja meg a növekedést – amit részben fékez, hogy lassan haladnak a Covid-19 elleni védőoltásprogramok. „Európa nem tesz eleget az oltás terén” – mondta az OECD vezető közgazdásza. ”Fel kéne gyorsítani a programokat és újranyitni a gazdaságaikat” – tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×