eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A DAC szurkolói a szlovák labdarúgó-bajnokságban játszott DAC - Slovan mérkőzés alatt a dunaszerdahelyi DAC Arénában 2017. április 8-án.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Rárepült a magyar szavazókra egy szlovák párt

Amíg a Híd és az MKP összefogásról szóló tárgyalássorozata csődbe ment, addig a szlovákok cselekedtek. Az egyre nagyobb szavazótábort magáénak tudó Progresszív Szlovákia–Együtt mozgalom, úgy tűnik, megtalálta a választói rést, és megalapította a saját magyar platformját. A párton belüli szervezet a magyar kisebbség és Dél-Szlovákia problémáinak és kihívásainak megoldásához szeretne hozzájárulni.

Révkomáromban hivatalosan is megalakult a Progresszív Szlovákia–Együtt pártkoalíció magyar platformja, amely a magyar nemzetiségű és a dél-szlovákiai tagok, illetve szimpatizánsok gyűjtőhelye lesz. A párton belüli kezdeményezéshez nem csatlakoztak olyan személyek, akik korábban a Híd vagy az MKP tagjai voltak, a kezdeményezést pedig azok is támogathatják, akik nem tagjai a Progresszív Szlovákia–Együtt mozgalomnak. A Progresszív Szlovákia alapító tagja volt Zuzana Caputová szlovák államfő is.

A platform több célt is kitűzött, ezek közt szerepel például az, hogy hozzájáruljanak a dél-szlovákiai gazdaság fejlődéséhez, valamint a nyelvi és kulturális jogok gyakorlatban történő megvalósításához. Emellett fejlesztenék a párbeszédet a szlovák többséggel és más kisebbségek kultúrájával, stabilizálnák a kisebbségi oktatást, fejlesztenék a modern kétnyelvűséget, valamint beemelnék a köztudatba a magyar közösség és a dél-szlovákiai lakosság mindennapi életét érintő kihívásokat.

A platform bemutatásakor a mozgalom vezetői kijelentették, hogy itt az ideje leküzdeni a régi nacionalizmust és az etnikai alapú politizálást.

„Olyan országban akarunk élni, ahol mindenki otthon érzi magát.

Nekünk mint progresszív pártnak ez abszolút természetes, hogy létrejön egy magyar platform, amely a magyar párttagokat vagy magyar pártbarátokat összehozza. A platform a magyar kérdésekkel akar foglalkozni, és bele fog szólni belső programvitákba. Jelenleg 30-40 tagot számlál a platform. Hétköznapi emberekről van szó, a magyar régiókból, Dunaszerdahelyről, Komáromból, Rimaszombatból” – ismertette Martin Dubéci, a pártkoalíció elnökségi tagja.

A Progresszív Szlovákia–Együtt mozgalom kezdeményezésére reagáltak az egymással megegyezni nem tudó magyar pártok elnökei. Menyhárt József, az MKP vezetője azt mondta, pártja mindenkivel nyitott az együttműködésre, de magyar érdekeket igazán csak magyar pártban lehet képviselni Szlovákiában.

„A nyitottság eddig is megvolt a Magyar Közösség Pártja delegációjában, megvan a továbbiakban is, de

tudomásul kell venni, hogy senki sem fog velünk érezni és nem fog értünk vérezni a szlovák pártok színeiben. Magunknak kell elvégezni a munkát”

– fogalmazott Menyhárt.

A Híd elnöke, Bugár Béla szerint rendben van, hogy a Progresszív Szlovákia szeretne magyar szavazatokat is szerezni.

„Meglátjuk, mi lesz belőle. Amennyiben ez csak a szavazatszerzésről szól, akkor jó. De az majd a magyar nemzetiségű állampolgárok döntésén múlik, hogy ezt akarják, vagy az érdekeik valós védelmét. Mi már letettünk valamit az asztalra” – nyilatkozta a Híd elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×