eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Zuzana Caputová szlovák köztársasági elnök, Orosz Örs, a tábor főszervezője (b) és Mózes Szabolcs, a Pozsonyi Magyar Szakkollégium igazgatója közös fotót készít a Gombaszögi Nyári Táborban a felvidéki Szalóc közelében 2019. július 17-én.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Fontos ígérettel bontott zászlót az újabb szlovákiai magyar tömörülés

Ha nem képesek megszólítani a széles körű közönséget, nem indulnak a parlamenti választáson – ez is kiderült az Összefogás politikai mozgalom (az ötödik szlovákiai magyar politikai érdekképviselet) pozsonyi bemutatkozóján.

Az újonnan megalakult szlovákiai magyar politikai platform azt a fő célt tűzte ki maga elé, hogy megszólítsa azokat a választókat is, akik elfordultak a politikától. Ezért egy olyan közösséget akarnak létrehozni, amely össze tudja fogni azokat a hiteles politikusokat, akiknek érdekükben áll az összefogás. A mozgalom alapítói elmondták:

amennyiben valóban széles körben tudják elérni a választókat, akkor bejegyzett pártként, választási tömörülésként indulnak a választáson.

„Nem győzzük elégszer hangsúlyozni, hogy a parlamenti jelenlét csak eszköz, nem cél. A cél a magyarság megmaradása, fejlődése és a dél-szlovákiai régió felzárkóztatása” – mondta Mózes Szabolcs, a mozgalom egyik alapítója, a pozsonyi Magyar Kollégium igazgatója.

Hozzátette, felelősségteljesen szeretnének eljárni, mivel az összefogás katalizátora akarnak lenni.

„Abban az esetben, hanem sikerül ezt elérni, akkor a mozgalom nem fog teljesen felesleges módon nekivágni a parlamenti választásoknak. A célunk nem a megosztás.

Olyan helyzet nem fog előállni, hogy elindul az MKP, elindul a Híd, elindul az Összefogás és mindegyik kap majd 2-2 vagy 3 százalékot.

Ezt a lehetőséget kizárjuk, csak akkor van értelme az egésznek, ha egy reális összefogás tud létrejönni” – fogalmazott Mózes.

A mozgalom programjáról egyelőre nem hangzottak el részletek, ennek ismertetését szeptember második felére ígérték.

„A programalkotásnak együtt kell megtörténnie, mivel ez egy összefogás. Tényleg nem egy különálló párt vagyunk, amely saját irányt határoz meg és próbál ahhoz embereket szerezni. Az irányokat össsze kell fogni, és ezeket az irányokat egy mederbe terelve megalkotni azt a programot, ami az egész közösség számára elfogadható” – nyilatkozta Orosz Örs civil aktivista, a Gombaszögi Nyári Egyetem főszervezője.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az Összefogás ideológiára, életkorra és nemre való tekintet nélkül szeretné képviselni a felvidéki magyarságot, ezért számos politikai és társadalmi szubjektummal és magánszeméllyel tárgyal, de az alapítók további részletekbe nem bocsátkoztak.

„Akkor lesz sikeres a szlovákiai magyar politikai érdekképviselet, hogyha össze tud fogni, és a mi kis szlovákiai magyar társadalmunkon belül legalább egy 70 százalékos konszenzus megszületik.

Ahhoz, hogy ez létrejöjjön, mindenképpen egy világnézeteken felülálló összefogásra van szükség” – tette hozzá Orosz.

A szlovák párttörvény értelmében tízezer támogató aláírásra van szükség egy új párt vagy politikai mozgalom bejegyzéséhez, az Összefogásnak eddig ennek tíz százalékát sikerült begyűjteni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×