Az Európai Bizottság még pénteken állapodott meg azokról a tárgyalási pozíciókról, amelyek célja a vámok megszüntetése az Egyesült Államokkal való kereskedelemben az összes ipari termék, így az autók esetében is. Brüsszeli illetékesek azonban figyelmeztettek „előrehaladott állapotban van a felkészülés” arra az esetre, ha Washington új szankciókkal akarja sújtani az európai autóipart.
Jelenleg átlagosan 4,2 százalékos vámot vetnek ki az amerikai gyártók EU-ba exportált termékeire, míg az európaiak számára az amerikai vám alacsonyabb, 3,1 százalék.
Brüsszel szerint azonban a hatalmas áruforgalom miatt előnyösebb lenne, ha teljesen megszüntetnék a vámokat.
A kereskedelmet azonban más, „nem-vámjellegű” akadályok is fékezhetik. Az EU ezért azt javasolja, hogy a felek osszák meg egymással az export-cikkekre vonatkozó technikai követelményeket. Ez az autókra is vonatkozik, amelyek miatt Trump amerikai elnök gyakran bírálja az európaiakat. Emlékezetes módon egyszer elmondta: mennyire nem tetszik, hogy hazájában BMW-k és Mercedesek futhatnak az utakon, miközben az európaiak alig vásárolnak amerikai kocsikat.
Tavaly júniusban az elnök 22 százalékos büntetővámmal fenyegette meg az európai autógyártókat – azt követelve, hogy az EU törölje el a kereskedelmi vitában Washington ellen bevezetett válaszlépéseket. A várható autóipari szankciókra utalt az is, hogy október közepén a felek egymást vádolták a kereskedelmi tárgyalások elakadásáért.
Cecilia Malström, uniós kereskedelmi biztos most azt mondta: Brüsszel hajlandó tárgyalni az amerikai kocsikra kirótt vámokról, ha Washington kész együttműködni és megállapodni az összes ipartermék vámmentességéről. „Például biztos meg tudunk állapodni az olyan érzékeny kérdésekben, mint a furgonok és kisteherautók ügye...
szerintünk elérhető egy olyan megállapodás az Egyesült Államokkal, amely kiegyensúlyozott, mindkét fél számára előnyös és magában foglalja az autóipart”
– fogalmazott.
Az EU most azt akarja jelezni, hogy annak ellenére megállapodást szeretne, hogy Trump újabb büntetővámokon gondolkodhat. Egy szenátusi vezető a múlt héten mondta azt: az elnök újabb vámokkal sújthatja az európaiakat, ha nem engedik be az amerikai mezőgazdasági termékeket. Brüsszelben „szerencsétlennek” nevezték a megjegyzést, ami „nem teremt jó légkört a tárgyalásokhoz”.