eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
München, 2016. január 7.David Cameron brit kormányfő (b) kezet fog egy alkalmazottal a német járműgyártó müncheni gyárában 2016. január 7-én. Középen Harald Krüger, a BMW vezérigazgatója, jobbról Ian Robertson, a BMW értékesítési és marketing igazgatója. (MTI/EPA pool/Michaela Rehle)
Nyitókép: MTI/EPA pool/Michaela Rehle

A német sajtó szerint mindenkinek jó a BMW debreceni beruházása

Miközben a német lapok a jól képzett munkaerőt dicsérik, az autógyár müncheni központjában bejelentették, hogy a vártnál is jobb eredményt ért el a cég, idén eddig rekordszámú autót értékesítettek.

Nem véletlen, hogy a gyár élve a magyarországi kedvező feltételekkel, Debrecenben új telephelyet létesít, ahol már kezdetben évente 150 ezer autót gyárthatnak. A BWM döntését a német média úgy értékeli, hogy ez mind a lakosság, mind pedig a kormány érdekeit egyaránt szolgálja.

A gazdasági körökben hangadó "Manager Magazin" beszámol arról, hogy Debrecen külvárosában már 2023-ban legördülnek a futószalagról az első BMW-k. A lap hangsúlyozza, hogy az egy milliárd euró beruházással épülő BMW gyár legalább ezer alkalmazottnak biztosít majd munkalehetőséget. A cikkhez a "Manager Magazin" fényképet is mellékel, amelyen a köztisztasági hivatal néhány dolgozója látható, az aláírás pedig kiemeli, hogy

a magyar lakosság jó része szegénységben él, ezért a BMW beruházását minden bizonnyal nemcsak a kormány, hanem a lakosság is örömmel fogadja.

Az ugyancsak kereskedelmi körökben közkézen forgó "Handelsblatt" idézi a BMW felügyelőtanacsának elnökét, aki szerint a magyarországi beruházás az autógyár világméretű terjeszkedési perspektíváját bizonyítja. A lap utal arra, hogy a telephely építése a jövő év második felében kezdődik és elektromos, valamint hibridmeghajtású modellek készülnek majd az üzemben. A cikkíró kifejti, hogy

az alacsony munkabérek, valamint Magyarország földrajzi helyzete pluszpontot jelent a német autógyárak számára.

Utal arra is, hogy Debrecent közvetlen légi járat köti össze Münchennel, a BMW székhelyével. A "Handelsblatt" cikke így zárul: a BMW döntését a jó infrastruktúra, a jól képzett munkaerő valamint a beszállítóipar minősége határozta meg.

Ugyanezt a véleményt képviseli a Frankfurter Allgemeine Zeitung, amely – miután beszámol a tervezett debreceni BMW adatairól, rámutat arra, hogy mind az Audinak, mind pedig a Mercedesnek már van telephelye Magyarországon és

számukra is a kitűnő infrastruktúra, a kimondottan jól képzett szakemberek, valamint a beszállítók közelsége volt a perdöntő.

A "Stuttgarter Zeitung" is tudósít az új BMW-üzem tervéről, utalva arra, hogy Debrecenben hagyományos, elektromos és hibridmeghajtású autókat gyártanak majd, kitér azonban arra is, hogy a BMW-csoporthoz tartozó Mini kisautót egyelőre nem tervezik Magyarországon előállítani, habár a Minit jelenleg Nagy-Britanniában gyártják és a termelés folytatása London uniós tagságának felmondása után problematikussá válik.

A bécsi "Die Presse" szintén ír a már Magyarországon működő két német autógyárról és a BWM szerdán bejelentett döntéséről, majd rámutat arra, hogy a gépkocsigyártásból ered a magyar export egyharmada és ha a BMW debreceni üzemében is megkezdődik a termelés ez az arány már 40 százalékra emelkedik. A "Die Presse" idézi az ING budapesti elemzőjét, aki szerint az új BMW-gyár számos munkalehetőséget teremt ugyan egy kevésbé fejlett térségben, ugyanakkor bizonytalan, hogy lesz-e elegendő jelentkező az állásokra.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×