Infostart.hu
eur:
364.54
usd:
319.53
bux:
144277.04
2026. július 23. csütörtök Lenke

Magyar koronázási érmék a pozsonyi várban

A pozsonyi várban ünnepélyes keretek között nyitották meg A pozsonyi magyar uralkodókoronázások érmei című kiállítást. Korabeli szokás szerint a koronázási ünnepségekre arany és ezüst érméket bocsátottak ki, melyeket a koronázási ceremónia alkalmából a nép közé szórtak. A pozsonyi tárlaton az érdeklődők közel kétszáz érmét tekinthetnek meg. A gyűjtemény legértékesebb darabja V. Ferdinánd 1830-ból származó 30 dukátos érméje, amelyből ez az egy darab van a világon.

"Az 1563 és 1830 között Pozsonyban megkoronázott magyar uralkodók érmei vannak itt kiállítva. A mai Szlovákia területén először nyílt ilyen jellegű tárlat" - ismertette Marek Budaj, a Szlovák Nemzeti Múzeum Numizmatikai Kabinetének kurátora.

A kiállításon látható gyűjtemény a Magyar Tudományos Akadémia Szent Korona Kutatócsoportja két éves tudományos kutatómunkájának az eredménye. A bemutatott érmék Magyarország legjelentősebb éremgyűjteményéből, a Magyar Nemzeti Múzeuméból, továbbá szlovák gyűjteményekből és magánngyűjtőktől származnak.

"Nem csupán szimbolikus tárgyakról van szó, hanem a rajtuk megjelenő arcképek, uralkodók portréiról, valamint az érméken megjelenő koronázási jelenetekről. Az érmék a szimbólumok és jelek nyelvén beszélnek a hagyományról, a tradícióról" - mondta Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója.

A tárlatnyitó sok olyan látogatót vonzott, akik érdeklődnek e történelmi korszak iránt. A kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeum és a Szlovák Nemzeti Múzeum Történeti Múzeumának közös rendezésében valósul meg. A két intézmény ezzel a tárlattal a közös történelmi múltat is hangsúlyozza. A kiállítás 2015. január 18-ig tekinthető meg a pozsonyi várban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Magyar Péter friss bejelentései: a törvényi minimumra csökkentjük az állami cégek vezetői létszámát, csökken a díjazásuk is
kormányzati tájékoztató percről percre

Magyar Péter friss bejelentései: a törvényi minimumra csökkentjük az állami cégek vezetői létszámát, csökken a díjazásuk is

Szerdán kormányülés volt délben, a miniszterelnök Köböl Anita kormányszóvivővel tesz bejelentéseket. Szeptembertől jön a vényköteles gyógyszerek áfamentessége, dolgoznak a tűzifa áfamentességén, és az egészséges élelmiszerek áfakulcsának csökkentésén is. Miniszterek, államtitkárok nem kapnak pénzt, ha felügyelőbizottsági tagok lesznek. Az állami cégek vezetőinél is jön a bérplafon. A miniszterelnök közölte, mennyi a fizetése, és hogy ennél többet egyetlen állami cég vezetője sem kereshet. Tárgyalnak a politikusok és velük egy háztartásban élők vagyonosodási vizsgálatáról 20 évre visszamenőleg.
inforadio
ARÉNA
2026.07.23. csütörtök, 18:00
Szécsényi Gábor
Az Autó főszerkesztője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×