Infostart.hu
eur:
361.05
usd:
317.51
bux:
143471.05
2026. július 25. szombat Jakab, Kristóf

Globális borhiány fenyeget?

Borhiányra kell felkészülnie a világnak, mert a kereslet jelentősen meghaladja a kínálatot - erre figyelmeztetett egy szakjelentés. Az amerikai Morgan Stanley pénzügyi szervezet szerint már tavaly jóval nagyobb volt a kereslet, mint a kínálat.

Kevés a bor és emiatt még jobban megdrágulhat a nemes nedű - legalábbis erre figyelmeztet a Morgan Stanley pénzügyi cég. Tanulmánya szerint 40 éve nem volt ekkora a hiány, mint most.
2012-nem 300 millió láda borral volt kevesebb a piacon, mint amennyit a vevők kerestek, miközben a termelés is 40 éve a legalacsonyabb szintre esett vissza.

A szerzők megjegyzik, hogy a globális bortermelés 2004 óta zuhan - akkor még a kínálat 600 millió ládával meghaladta a keresletet.

A fogyasztás 1996 óta szinte folyamatosan emelkedik, és jelenleg évi 3 milliárd láda bor talál gazdára.
A világon egymillió bortermelő dob piacra összesen évi 2,8 milliárd láda bort írják még a szerzők.

A tanulmány szerint a borkészletek megcsappannak: elfogynak a 2012 előtti évjáratok, és amikor a tavalyi évjárat kerül sorra, akkor megugrik az exportigény és a bor ára is.
Európában tavaly 10 százalékkal esett vissza a termelés és 25 százalékkal a 2oo4-es szinthez képest.

Ezzel párhuzamosan az úgynevezett Új-Világban (Az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Argentínában, Chilében, Dél-Afrikában) és másutt folyamatosan emelkedett a bortermelés.

A jelentés ezért azt jósolja, hogy az európai körülmények súlyosbodása miatt a globális gyártók profitálhatnak a növekedő keresletből.

A szerzők szerint továbbra is a franciák a világ legnagyobb borfogyasztói, a maguk 12 százalékos részesedésével, és alig lemaradva tőlük követik őket az amerikaiak.

A jelentés arra utal, hogy az Egyesült Államok és Kína a globális borfogyasztás legnagyobb motorja.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a Tusványoson: ellenzéki politika helyett ellenállási politikára kell váltani

Orbán Viktor a Tusványoson: ellenzéki politika helyett ellenállási politikára kell váltani

A Fidesz elnöke, volt miniszterelnök Tusnádfürdőn, a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban az általa meghirdetett „ellenállási nyilatkozat” részleteit is ismertette. Orbán Viktor szerint a hatalomgyakorlás érdekében most bűncselekményeket hajtanak végre, de ennek a jogállam általuk történő visszaállításakor majd komoly jelentősége lesz. Felsorolta, milyen feladatai vannak most a Fidesznek és mi kell szerinte ahhoz, hogy ismét erős nemzeti kormány állhasson az ország élén.

Szécsényi Gábor: megállíthatatlan a kínai autóipar, három kulcsdologban is élen járnak

Az utóbbi években szinte feltartóztathatatlan fejlődésnek indult a kínai autóipar, különösen az elektromos járművek területén jelentős az előretörés. Ennek okairól az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt Szécsényi Gábor, Az Autó című szaklap főszerkesztője, aki szerint kutatásban élen járnak, a gyártásuk olcsóbb, az akkumulátortechnológiában pedig óriásit léptek előre a kínaiak.
inforadio
ARÉNA
2026.07.27. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×