eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Több ezren fordultak a német alkotmánybírósághoz a lehallgatási törvény miatt

Németország történetében először fordult elő, hogy közel 35 ezer személy egyazon céllal keresettel fordult az alkotmánybírósághoz: a még 2007-ben hozott terrorellenes lehallgatási törvény megváltoztatását akarják elérni azzal érvelve, hogy ez súlyosan vét az alkotmányban szavatolt adatvédelem ellen

A berlini kormány adatvédelmi biztosa szerint az alkotmánybírák komoly dilemma előtt állnak: egyik oldalon az Európai Unió megkívánja a jogi előírások átvételét, a másik oldalon viszont figyelembe kell venniük a német alaptörvényeket is.

A nemzetközi terrorizmus elleni harc jegyében az Európai
Unió elrendelte, hogy a tagállamok gondoskodjanak a távközlő szervek fokozottabb ellenőrzéséről. Ennek alapján 2007-ben a német képviselőház törvényben kötelezte az internetszolgáltatókat, valamint a telefontársaságokat, hogy minden elektronikus üzenetre vagy telefonhívásra vonatkozó adatot fél évre tároljanak, és szükség esetén tegyenek hozzáférhetővé a bűnüldöző szervek számára.

A törvény életbe lépése után a több kisebb mobiltelefon-társaság új berendezések beszerzésére kényszerült, hogy tárolni tudja valamennyi távbeszélgetés időpontját, sőt az egymással kapcsolatba lépő személyek helyi meghatározását. Ezt adatvédők már úgy fogták fel, a hatóságok arra is kíváncsiak, hogy helyileg honnan hívja fel valaki ismerősét és a hívott fél éppen hol tartózkodik.

Az alkotmánybírósághoz benyújtott keresetükben, amelyet közel 35 ezren írtak alá, első sorban azt firtatják, hogy mennyiben egyeztethető az alkotmányban szavatolt adatvédelemmel a polgárok magánbeszélgetéseire, illetve az internet útján továbbított személyes üzeneteire vonatkozó adatok fél évre történő tárolása.

A kereset aláírói között szerepel a nemrég hivatalba lépett kormány szabad demokrata párti igazságügy minisztere is, aki még ellenzéki képviselő korában is élesen bírálta a polgárok indokolatlan átvilágítását célzó törvényt.

A rendőrök szakszervezetének vezetője viszont arra hivatkozott, hogy ez a törvény hozzásegítette a nyomozó szerveket a bűncselekmények eredményesebb felderítéséhez, illetve terrorcselekmények megakadályozásához. A karlsruhei alkotmánybíróság döntése tavaszra várható.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Rózsa Dávid: igazi könyvtár lesz az OSZK, mostantól lehet majd kölcsönözni is

Rózsa Dávid: igazi könyvtár lesz az OSZK, mostantól lehet majd kölcsönözni is

Fontos cél még nyitottabbá tenni a nemzeti könyvtárat, hogy az ott található adatbázis mindenki számára elérhető legyen – mondta az InfoRádióban az Országos Széchenyi Könyvtár főigazgatója. Rózsa Dávid úgy látja: bár nagyon sok minden átkerült a digitális térbe és az OSZK-nak feladata is ennek folyamatos nyomon követése, feldolgozása - a klasszikus könyvtári kölcsönzés egyáltalán nem veszített népszerűségéből.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×