Infostart.hu
eur:
383.07
usd:
326.92
bux:
0
2026. január 3. szombat Benjámin, Genovéva
Nyitókép: Pexels.com

Kés a testben a parfüm?

Kutatási eredmény mutatja, hogy a testápolási szerek megzavarhatják az úgynevezett emberi oxidációs mezőt.

Kutatási eredményekre hivatkozva a HVG.hu azt írja, megbontja a szervezet védőpajzsát a parfüm, de a testápolók is; a szervezet természetes légszűrő képességét rontják, nem is kicsit.

A Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatói német és dán szakemberekkel kiegészülve arra a megállapításra jutottak, hogy az olyan testápolási szerek, mint például a parfüm és a testápoló megzavarhatják az úgynevezett emberi oxidációs mezőt. Ez az a kémiai védőpajzs, amely körülveszi a testet, és segít semlegesíteni a levegőben lévő káros anyagokat.

Amikor valaki testápolót vagy parfümöt használ, a felvitt anyag kibillentheti az érzékeny rendszer egyensúlyát. Az erről szóló tanulmány a Science Advances című tudományos lapban jelent meg.

A kutatók a vizsgálat során önkénteseket helyeztek el egy beltéri környezetben, majd megmérték a körülöttük lévő levegő kémiai összetételét. Amikor a résztvevők valamilyen illatosított anyagot vittek fel a bőrükre, a tudósok olyan kémiai vegyületeket észleltek, mint az etanol és a fenoxietanol, amelyek a bőrből párolgott ki. Ezek a vegyületek koncentrált felhőket képeztek az orr és a fej körül, a koncentrációjuk pedig jelentősen magasabb volt, mint a környező levegőben.

Ezután a csapat egy kevés ózont juttatott a helyiségbe, hogy beindítsa az oxidációs mező kialakulását. A mérések azt mutatták, hogy a testápolási termékek több mint 30 százalékkal csökkentették a hidroxilgyökök mennyiségét. Vagyis lényegében azok a termékek, amelyek miatt tisztának és felfrissültnek érzi magát az ember, csökkenthetik a szervezet légtisztító képességét.

A tanulmány ugyan nem mérte a hosszú távú egészségügyi hatásokat.

Címlapról ajánljuk
Erőnléti edző: veszélyes hiba túl korán sportágat választani a gyereknek

Erőnléti edző: veszélyes hiba túl korán sportágat választani a gyereknek

Minimalizálniuk kell a sérülések rizikóját, ez az elsődleges feladatunk – mondta az InfoRádióban Pozsonyi Zsolt erőnléti edző, aki a SportFórum Hungary konferencián arról is beszélt, fokozott sérülésveszéllyel járó nagy hiba, hogy korai a kiválasztás, vagyis túl korán döntik el, hogy egy gyerek melyik sportágat űzze.

Gyilkos bengálfáklyák okozták a svájci tüzet: itt a hatóságok részletes magyarázata a tömegkatasztrófára

Feltehetőleg pezsgősüvegekre helyezett pirotechnikai eszközök boríthatták lángba újév hajnalán a délnyugat-svájci Crans-Montana síparadicsom Le Constellation nevű bárjának mennyezetét – közölte pénteken Wallis (Valois) kanton főügyésze. Legkevesebb 47 halálos áldozat van, mintegy 80 sérült állapota válságos.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×