eur:
407.55
usd:
357.73
bux:
0
2025. április 20. vasárnap Tivadar
rágógumi aszfalt cipő
Nyitókép: Pixabay

Brutális hatással járhat a rágózás

Sokan azt sem tudják, hogy a rágóval ahhoz hasonló kőolajszármazékot vesznek a szájukba, mint amiből a gumiabroncsokat gyártják. De a kidobott rágók sorsába még kevesebben gondolnak bele.

A rágógumiipar hatalmas üzlet, amelynek értékét 2025-re 48,68 milliárd dollárra becsülik. A gyártásának mennyiségéről kevés a megbízható statisztika, de egy szakmailag lektorált globális becslés szerint évente 1,74 billió darab kerül le a gyártósorról. Mivel egy darab átlagos tömege 1,4 gramm. Ez azt jelenti, hogy világszerte évente elképesztő mennyiségű, 2,436 millió tonna rágógumi készül. Ennek körülbelül egyharmada, vagyis több mint 730 ezer tonna szintetikus gumialap.

Ha önmagában a műanyag rágásának gondolata nem lenne elég riasztó, érdemes elgondolkodni azon is, mi történik a rágógumival, miután kiköptük – mondta David Jones, a Portsmouthi Egyetem Környezet- és Élettudományi Iskola oktatói munkatársa a ScienceAlert online tudományos portálnak. Mint az Origo idézte, a szintetikus rágógumi a többi műanyaghoz hasonlóan nem bomlik le biológiailag, így hosszú évekig a környezetben marad. A természetben megkeményedik, megrepedezik, és végül – évtizedek alatt – mikroműanyagokra esik szét.

David Jones szerint a rágógumi-szennyezést az egyszer használatos műanyagokhoz hasonlóan, több oldalról kell kezelni: oktatás, csökkentés, alternatívák, innováció, gyártói felelősségvállalás és szabályozás. Szerinte a műanyagszennyezés csökkentésének egyik legegyszerűbb módja, ha leszokunk a rágógumiról. Ugyanakkor szükség van szigorúbb szabályozásokra, termékdíj bevezetésére, és arra, hogy a gyártók nyíltan feltüntessék a rágógumi összetevőit.

Címlapról ajánljuk

A krónikus vesebetegség egy néma kór, tízből nyolcan nem is tudják, hogy ebben szenvednek

A krónikus vesebetegséget Magyarországon az esetek 70 százalékában nem ismerik fel, holott ez egy globálisan is egyre gyakrabban előforduló egészségügyi probléma. Az orvosszakma szeretné felhívni rá a figyelmet, hogy a közérthető információátadás és a társadalmi tudatosság növelése mellett nagyobb figyelmet kellene fordítani a kockázati csoportok fokozott szűrésére is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×