eur:
402.79
usd:
347.91
bux:
97181.78
2025. június 24. kedd Iván
Nyitókép: forrás: ELTE TTK Etológiai Tanszék

Igazi és robotkutyák mérhették össze ügyességüket az ELTE Etológiai Tanszék versenyén - videó

Az első Magyar Kutya és Négylábú Robot Agility Versenyen kutyák és robotok mérkőztek meg egy ügyességi pályán. A rendezvény folytatásaként neves szakértők osztották meg tudásukat a legújabb robotikai trendekről és azok társadalmi hatásairól.

Az ELTE Etológia Tanszéken 20 éve zajlanak etorobotikai kutatások az embereket segítő robotok ideális szociális viselkedésformáinak feltárására - írja beszámolójában az ELTE Természettudományi Kara.

"A világon elsőként szerveztünk kutya-robot akadályversenyt. Ma ezek a kisebb és nagyobb méretű robotok már képesek arra, hogy - igaz, emberi segítséggel, de - akár akadálypályákat is le tudjanak küzdeni"

- mondta el a verseny kapcsán Miklósi Ádám akadémikus, az ELTE Etológia Tanszék egyetemi tanára, az etorobotika tudományának megalapítója.

A kutató azt is hozzátette, nagyon sokszor teszik fel laikusok a kérdést, hogy valójában mire is jó egy négylábú robot. Szerinte ez egy nagyon fontos kérdés, egyben komoly kihívás a mérnököknek, mert hiába zajlanak technológiai fejlesztések, ha nem konkrét funkciókra vannak létrehozva. És pontosan azért találták ki ezt a vidám versenyt a robotok számára, hogy felhívják a figyelmet a robotika jelenlegi korlátaira, és ösztönözzék a fejlesztőket, mérnököket a hasznos megoldásokra.

A verseny során a Top Mancs Kutyaiskola és a Kutyával az Emberért Alapítvány színeiben öt kutya mutatta meg, hogy milyen az, amikor kezdő, illetve világbajnokságot megjárt kutyák futnak az agilitypályán - áll a beszámolóban.

A robotok versenyében a Bastion Group, az Infuze Robotics, a HUN-REN SZTAKI, az Óbudai Egyetem és a hazai csapat, vagyis az ELTE Etológia Tanszék négylábúi (illetve az őket joystickkel irányító fejlesztők) mérték össze ügyességüket.

A versenyt Gácsi Márta, az Etológia Tanszék vezető kutatója vezényelte le, aki a gyakorlatot is jól ismerő kutyakiképző és agility versenybíró.

"Ezek a négylábú robotok részben kínai (Unitree), részben amerikai (Boston Dynamics) gyártásúak. A technológia nagyon előre mutató, és bár a gyártásban nem biztos, hogy itthon versenytársként tudunk megjelenni, azokat a kérdéseket hogy hogyan használjuk fel ezeket az eszközöket, milyen tudást tegyünk melléjük, hogy igazán értékessé váljanak, azaz valóban hasznos funkciót kapjanak, a magyar kutatók összefogása is sikeresen megválaszolhatja. Nem véletlen, hogy az egész mögött álló tudományág, az etorobotika magyar találmány, vagyis a világon mi kezdtünk először azzal foglalkozni, hogy a technológiát hogyan lehet a viselkedéskutatás eredményeivel összekötni és sikeresen továbbfejleszteni" - foglalta össze Miklósi Ádám.

A rendezvényen díjat kapott a legjobb robot és a legjobb kutya is, valamint különdíjjal jutalmazták az egyedi megoldást alkalmazókat, mint ahogy

a HUN-REN SZTAKI Macskafogó névre keresztelt robotja, aki ugrani nem tudott, átlépnie pedig nem mindig sikerült az ugróakadályokat, végül megfogta és félretette az utolsó rudat.

A verseny után az ELTE Harmonia termében rövid szakmai előadásokban összegezték a technológia jelenlegi helyzetét: Miklósi Ádám az etorobotikáról és a szociális robottá válásról beszélt, Botzheim János, az ELTE Mesterséges Intelligencia Tanszék egyetemi docense a robotikai fejlesztések limitációjáról tartott egy rövid előadást, míg Körömi János a céges oldalról, az Infuze Robotics ügyvezető igazgatójaként egyfajta ipari körképet mutatott be. Majdik András, a HUN-REN SZTAKI tudományos munkatársa a négylábú robotok alkalmazásában a mesterséges tér-intelligencia kutatásokról számolt be.

A robotfejlesztés pszichológiai oldaláról Csukonyi Csilla, a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetének adjunktusa tartott előadást, körbejárva azt a kérdést, hogy vajon egy robot lehet-e társ. Az előadásokat egy könnyed hangulatú kerekasztal-beszélgetés zárta Zsiros László Róbert, az Etológia Tanszék kutatójának vezetésével, ahol a középiskolásokból és szakmabeli kollégákból álló közönség kérdezhetett az előadóktól.

Az eseményről videós összefoglaló is felkerült a Family Dog Project Research Group YouTube-csatornájára:

Címlapról ajánljuk
Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani
Aréna

Bódis László: Nobel-díjasokkal jól állunk, de a tudást jobban kell gazdasági haszonná alakítani

Zajlik a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat megújítása, a folyamatról Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában. Szólt arról is, hogy Magyarország a globális innovációs indexben a 36. helyen áll, ami jó eredmény, de van még bőven tennivaló.

Donald Trump reagált az iráni támadásokra

Teherán hétfő este rakétákkal támadta az amerikai katonai bázisokat Katarban és Irakban. Az amerikai elnök a közösségi oldalán értékelt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.24. kedd, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Megindult az iráni hadművelet, rakéták záporoztak az amerikai bázisra – Híreink az Irán-Izrael háborúról hétfőn

Az amerikai adminisztráció közlése szerint az iráni Fordóban hat úgynevezett "bunkerromboló" bombát dobtak le a feltételezett föld alatti urándúsító üzem megsemmisítésére, míg két másik iráni atomlétesítményt - Natanzban és Iszfahánban - a haditengerészet Közel-Keleten tartózkodó hajóiról felbocsátott Tomahawk rakétákkal támadtak. Natanz Irán legnagyobb urándúsító létesítménye, Fordow pedig egy rendkívül titkos, mélyen a hegyek közé temetett létesítmény - írja a CNN. Az iráni parlament döntött a Hormuzi-szoros lezárásának lehetőségéről, de a végső szót a Legfelsőbb Nemzetbiztonsági Tanácsnak kell kimondania. Két, amerikai támaszpontoknak helyet adó közel-keleti ország, Bahrein és Kuvait óvintézkedéseket tett az Irán elleni amerikai légicsapások után, felkészülve a konfliktus esetleges kiterjedésére – írja a Reuters. Az esti órákban Irán visszafogott ballisztikus légicsapást intézett a katari amerikai légibázisra. A támadást a levegőben megállították, miközben Teherán előre figyelmeztette az Öböl-országokat és az Egyesült Államokat is a célpontról. Donald Trump cserébe kijelentette: a béke irányába fogja terelni Izraelt. Cikkünk folyamatosan frissül az Irán-Izrael háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×