eur:
414.87
usd:
394.71
bux:
78353.49
2024. december 2. hétfő Melinda, Vivien
Nyitókép: NASA

Bukott szupernóva: meglógott egy hatalmas csillag a kutatók elől

Megfejthették az eltűnt csillag rejtélyét.

Nyomát vesztették egy hatalmas csillagnak a kutatók, azonban egy új tanulmány most választ adhat rá, hogyan is tűnhetett el az égitest. Amint az IFLScience írja, az objektumról először azt hitték a csillagászok, hogy fel fog robbanni, ezzel szemben váratlanul köddé vált - olvasható a 24.hu cikkében.

Az Androméda-galaxisban található, M31-2014-DS1 jelű vörös szuperóriás 2014 és 2016 között egyre fényesebbé vált. Ez általában annak a jele a csillagoknál, hogy hamarosan felrobbannak és saját galaxisukat is túlragyogó szupernóvává válnak.

Ez az égitest azonban, meglepő módon, hirtelen halványodásnak indult, 2023-ra pedig teljesen észrevehetetlenné vált.

A tudósok úgy sejtik, az eset bizonyítéka lehet egy ritka jelenség, a bukott szupernóva létezésének. Az elmélet szerint vannak olyan csillagok, amelyek annyira óriásiak, hogy képtelenek szupernóvává válni. Ehelyett, amikor összeomlanak, magjuk gyorsan fekete lyukká alakul, így nem jön létre robbanás.

A tanulmány szerzői az gondolják, ez történhetett a M31-2014-DS1-gyel is, ezért tűnt el a csillagászok szeme elől. Ha igazuk van, akkor az égitest helyén egy csillagtömegű fekete lyuk képződött, amelynek röntgensugárzását tudniuk kellene érzékelni is.

Ez egyelőre nem sikerült nekik, szerintük viszont csak idő kérdése, és bizonyítani tudják majd a fekete lyuk létezését.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×