eur:
411.26
usd:
392.91
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels.com

Újabb fontos érv a fogmosás mellett

Kutatók kapcsolatot véltek felfedezni a rossz szájhigiénia és a demencia között.

Az ma már nyilvánvaló, hogy a rossz szájhigiénia számos betegséget okozhat. A Kelet-Finnországi Egyetem által megjelentett új tanulmány viszont arra tesz utalást, hogy a fogmosás ellustálkodása, vagy a fogak hiánya sokkal komolyabb kockázattal is járhat: a kutatók szerint így nagyobb az esélye a kognitív hanyatlás kialakulásának – írja a hvg.hu.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint az intézmény olyan 47, hosszú távú eredményekkel rendelkező tanulmányt vizsgált át, amikben a résztvevők fogászati és kognitív egészségét követték nyomon. Az eredményekből azt lehetett leszűrni, hogy a rossz fogakkal rendelkezők 23 százalékkal nagyobb valószínűséggel tapasztaltak kognitív hanyatlást a jövőben, és 21 százalékkal nagyobb valószínűséggel demenciát.

Sam Asher, a tanulmány vezető szerzője szerint tovább kutatásokra van szükség ahhoz, hogy teljes mértékben megértsük, hogyan függ össze a száj és az agy egészsége. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy a parodontális egészség egy módosítható kockázati tényező. Vagyis: valamennyire képesek vagyunk befolyásolni, például azzal, ha odafigyelünk a szájhigiéniára.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×