A budapesti szennyvíztisztókból vett mintákban az elmúlt időszakban már csökkent a kimutatott koronavírus örökítő anyag mennyisége - jelentette be nemrégiben Müller Cecília országos tisztifőorvos. Ezzel kapcsolatban az Origónak nyilatkozva Dr. Vargha Márta, a Nemzeti Népegészségügyi Központ vízhigiénés szakértője megemlítette azt is, hogy a következő
egy hónapban arra törekednek, hogy valamennyi megyeszékhelyen is elvégezzék azokat a teszteket, amelyekkel kimutatható a vírus örökítőanyaga.
Az NNK tervei szerint hetente levett mintákkal szeretnének átfogó képet - és reményeik szerint idejekorán információkat - kapni az ország fertőzöttségéről, a betegségek számának esetlegesen várható újraemelkedéséről. Vargha Márta szerint az eredmények ismeretében döntenek arról is, hogy ennél sűrűbb, vagy ritkább mintavétel szükséges, az NNK pedig az eredményekről rendszeresen tájékoztatja a közvéleményt.
Hangsúlyozta azt is, hogy a szennyvíz koronavírus-örökítőanyag tartalma a tudomány jelen állása szerint nem fertőzőképes, épp ezért
nem veszélyes a fürdőzés azokban a természetes vizekben sem, amelyekbe tiszítás után visszaengedik azt.
A vizsgálatok menetéről, illetve arról, hogy az eredményeket a következő járványhullám előrejelzésében is felhasználják - mivel általában a szennyvízben kimutatható vírusok mennyisége hamarabb kezd el növekedni, mint ahogy a közösségben észlelhető lenne a tünetes megbetegedések növekedése - a szakértő korábban az InfoRádiónak is nyilatkozott. Elmondta: nem arról van szó, hogy ha megmérem, hogy X vírusgenom mutatható ki, akkor meg tudom mondani, hogy ez pontosan hány fertőzöttnek felel meg.