Infostart.hu
eur:
364.52
usd:
316.16
bux:
146688.57
2026. augusztus 1. szombat Boglárka

A csoportterápia sokat segíthet a rákbetegeknek

Megnövelheti a rákos betegek életét, és megelőzheti a betegség kiújulását, ha pszichológiai csoportterápiás kezelésen vesznek részt a páciensek.

Az ohiói egyetem kutatói 227 mellrákos nőt vizsgáltak meg. Felük egyéves csoportterápián vett részt. Az elképzelés, hogy egy terápia meghosszabbíthatja az életet, és segíthet a gyógyulásban, két évtizede viták kereszttüzében áll.

Tizenegy év után a csoportterápiában részt vett hölgyeknek 56 százalékkal kisebb esélye van belehalni a melldaganatba, valamint 45 százalékkal csökkent a betegség kiújulásának veszélye.

Michael Stefanek, az Amerikai Ráktársaság viselkedéskutatója szerint a pszichológiai beavatkozás a legtöbb tanulmány szerint csökkenti a rákkal járó kellemetlenségeket és meghosszabbítja az életet.

A kutatás résztvevői a mellrák második. illetve harmadik fokozatában szenvedő nők voltak.

Barbara Andersen, a kutatás vezetője elmondta, a terápiától azt várják, hogy csökkennek a hölgyek kellemetlenségei, megtanulják, hogyan pihenjenek. és miként tegyenek szert egyes készségekre. Fejlesztették diétájukat és edzéstervüket, mindezen túl pedig megpróbálták visszafogni a dohányzást és az alkoholfogyasztást.

Mindez az immunrendszer jobb működéséhez és a stressz csökkenéséhez vezet a remények szerint. A terápia a műtétet követte, de még azelőtt befejeződött, hogy a kemoterápia elkezdődött volna. Hetente egyszer ült össze a csoport négy hónapon keresztül, majd még nyolc hónapig havonta egy alkalommal.

Az az 54 résztvevő, aki meghalt, még így is többet élt, mint azok, akik nem vettek részt a kezelésben. Akiknél pedig a kór újra jelentkezett, a kiújulás később keletkezett.

Ugyanakkor vannak, akik szerint túl kevesen vettek részt a kísérletekben ahhoz, hogy az eredményekben biztosak lehessünk.

Címlapról ajánljuk
Ürge-Vorsatz Diána: ennyire rossz helyzetre a klímakutatók sem számítottak

Ürge-Vorsatz Diána: ennyire rossz helyzetre a klímakutatók sem számítottak

Társadalmi vészhelyzet fenyegi az országot a globális klímaváltozás következtében kialakult áramkrízis és vízhiány miatt – mondta az InfoRádiónak adott interjúban az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének alelnöke. Ürge-Vorsatz Diána klímakutató, a CEU professzora arról is beszélt, hogy a mostani helyzet sajnos annál is rosszabb, mint amit a kutatók előre jeleztek.

Magyar Eb-arany triatlonban!

A magyar vegyes váltó – Kropkó Márta, Dévay Márk, Szalai Fanni, Lehmann Csongor összeállításban – aranyérmet nyert a triatlonosok sprint távú Európa-bajnokságán szombaton, a lengyelországi Elblagban.
inforadio
ARÉNA
2026.08.03. hétfő, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×