Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 26. péntek János, Pál

Biztató gyógyszerkísérletek a HIV ellen

Két AIDS elleni gyógyszerkészítmény együttes hatását vizsgálják az Egyesült Államokban: a kísérlet eredményei bíztatóak.

A két kísérleti hatóanyagot - az etravirine-t (TMC125) és a darunavirt (TMC114) - ugyanaz a gyógyszergyár, a Tibotec Pharmaceuticals gyártja, e kettő felhasználásával kezdődött kutatás 18 ország HIV-fertőzöttei körében.

Olyan pácienseken kísérleteznek, akik a vírus különösen ellenálló fajtáival fertőződtek, amelyek ellen nem hatnak az általánosan használt gyógyszerek, 10 százalékukat pedig korábban még egyáltalán nem kezelték - írja a Lancet.

William Towner, a kutatás egyik munkatársa szerint jelenleg az utóbbi évek legjelentősebb világméretű klinikai kutatása zajlik HIV/AIDS-gyógyszerekkel kapcsolatban.

A kísérlet megmutatta, hogy amennyiben a két hatóanyagot kombinálva használjuk, jó esély van arra, hogy a vírust hatékonyan ellenőrzés alatt tartsuk az olyan betegek szervezetében is, akiknél nem hatásosak az egyéb gyógyszerek - tette hozzá a kutató.

A két készítmény nem gyógyít ki a fertőzésből, de képes szabályozni a beteg vérében mérhető vírusszámot - minél több a vírus a vérben, annál nagyobb mennyiségben és súlyosabban mutatkoznak a betegség tünetei -, míg más gyógyszerek egyéb módokon veszik fel a harcot a HIV-vel.

Igen ritka, hogy a vírus különösen ellenálló fajtáival fertőződött pácienseket két aktív hatóanyaggal kezelik, ez a kísérlet azonban azt mutatja: ha megkapják ezt a lehetőséget, az sokat javíthat az állapotukon.

Címlapról ajánljuk
Lefelé húzza a világot a geopolitikai bizonytalanság – de mi a helyzet Magyarországgal?

Lefelé húzza a világot a geopolitikai bizonytalanság – de mi a helyzet Magyarországgal?

2026-ban csökkenő, 2027-ben stagnáló globális növekedés várható a világgazdaságban az OECD előrejelezése szerint A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet friss prognózisáról Szigethy-Ambrus Nikolettát, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzőjét kérdezte az InfoRádió.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×