eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
PARIS, FRANCE - JULY 02: A general view of the Olympic village during the media visit of Paris 2024 Olympic and Paralympic village on July 02, 2024 in Paris, France. (Photo by Aurelien Meunier/Getty Images)
Nyitókép: Aurelien Meunier/Getty Images

Több ezer légkondit kértek az olimpiai faluba

Gyorsan elolvadtak a párizsi olimpia környezetbarát tervei, a nemzeti olimpiai bizottságok a sportolók megfelelő felkészülése érdekében fizetnek a mobilklímákért.

A párizsi olimpia szervezői az eddigi legzöldebb játékokat szeretnék lebonyolítani idén nyáron, ezért több esetben is a környezettudatos megoldásokat helyezik előtérbe. Az egyik ilyen, hogy légkondicionálókat nem szereltek be az olimpia faluba, ehelyett az épületekben geotermikus hűtőrendszer biztosítja a megfelelő hőmérsékletet, az ígéret szerint legalább hat Celsius-fokkal hűvösebbet biztosítva a kininél.

Mivel azonban az előrejelzések szerint hőség várható az olimpia idején, több ország olimpiai bizottsága az aggodalmát fejezte ki, és arra készült, hogy saját mobilklímát visz magával. A szervezők kompromisszumként azt ajánlották, hogy központilag meg lehet rendelni a készülékeket, minden küldöttségnek saját költségként.

A friss bejelentés szerint erre volt is igény, nagyjából 2500 klímát kértek a versenyzőknek

– a faluban összesen hétezer szobában mintegy tízezer olimpikont és edzőt szállásolnak el.

„A cél az volt, hogy egy nagyon speciális megoldást nyújtsunk azoknak a sportolóknak, akik életük mérkőzése vagy versenye előtt állnak, és akiknek a kényelemmel és a regenerálódással kapcsolatos követelményeik magasabbak lehetnek, mint egy átlagos nyáron" - mondta Augustin Tran Van Chau, a falu igazgatóhelyettese a Franceinfo szerint. Egyúttal arra is ösztönözte a küldöttségeket, hogy lakásonként legfeljebb egy légkondicionálót vigyenek magukkal, de nem tudja garantálni, hogy ezt a kérést maradéktalanul betartják.

Tavaly februárban Anne Hidalgo párizsi főpolgármester, és a falu építéséért felelős cég vezetője kizárta a légkondik alkalmazását. „Nagyon tisztelem a sportolók kényelmét, de én sokkal inkább az emberiség túlélésére gondolok” – mondta akkor.

Több nemzeti olimpiai bizottság ugyanakkor nyomást gyakorolt a francia szervezőkre, hogy gondoskodjanak a szobák légkondicionálásáról. Rocky Harris, az Egyesült Államok Olimpiai Bizottságának sportolói szolgáltatásokért felelős vezetője azt mondta, hogy

a hűtésre az alvás, az egészség és a sportolók jólléte miatt van szükség.

Matt Carroll, az Ausztrál Olimpiai Bizottság vezérigazgatója korábban az ausztrál médiának elmondta, hogy a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése miatt nagyra értékelik a légkondicionálás mellőzésének koncepcióját, de hozzátette, hogy a játékok a komoly teljesítményről szólnak, nem piknikezni mennek.

Több gazdag ország, például Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Japán és Kanada olimpiai bizottsága már jelezte, hogy kész fizetni a légkondicionálóért a sportolóiknak. Ez viszont felveti annak a kérdését, hogy ezáltal előnybe kerülnek azokkal szemben, akik erre nem tudnak pénzt fordítani.

Párizsban a 2012-es londoni és a 2016-os riói olimpia teljes szén-dioxid-kibocsátásának a felét tűzték ki célul. A környezetbarát megoldások között szerepel, hogy mindössze két új létesítményt építettek a játékokra, inkább ideiglenes helyszínekre támaszkodnak, valamint az is, hogy a falu és a szurkolói büfék kínálatában kevesebb lesz a hús.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×