A Vidi, akkori nevén Videoton, 2012 őszén játszott először és egyben legutóbb a második számú európai kupasorozat főtábláján. Paulo Sousa irányította akkor a csapatot, a magyarok mellett portugál és spanyol anyanyelvű játékosokra épülő csapata az első hazai meccsén, nem túlzás, az egész kontinens elismerését kiváltva, 3-0-ra nyert a portugál Sporting CP ellen.
Ezt szívesebben emlegeti az ember, mint azt, hogy az első meccsén, Belgiumban kikapott. Hiszen a Videoton a csoportkör felénél továbbjutó helyen állt, s szinte az utolsó mérkőzésig megmaradt az esélye arra, hogy versenyben maradjon a tavaszi folytatásra. Mindezt azért is érdemes megemlíteni, mert az európai klubok rendszerének átalakítása óta magyar csapat még soha nem jutott tovább a csoportszakaszból.
A MOL Vidi – amely az európai porondon, az UEFA tiltása alapján, nem használhatja nevében szponzora nevét – nem kapott rossz sorsolást augusztus utolsó péntekjén. Könnyűt sem, hiszen az angol Chelsea minden józan számítás szerint „elviszi” az egyik továbbjutó helyet. Ám a másikért nem reménytelen a küzdelem a fehérorosz BATE Boriszov és a görög PAOK ellen, még ha mindkettőnek magasabb is az UEFA-együtthatója, mint a magyar bajnoknak.
A mostani találkozó leginkább arra adhat választ, hogy az előző, jelen idejű mondatot nem kell-e múlt időbe tenni. A Vidi még a négy nyári európai párbajából egyedüliként elveszített, AEK Athén elleni csatában is helytállt, noha a selejtezők szintjéhez képest erős ellenfeleket kapott. Az AEK a Bajnokok Ligája főtábláján, a Dudelange, a Ludogorec és a Malmö az Európa Liga főtábláján szerepel ősszel. Marko Nikolics együttese a bajnokságban eddig a rangadókon játszott jól (a Honvéd ellen végig, a Ferencvárossal szemben a második félidőben), hozta, mondjuk így, nemzetközi formáját.
Ám az utóbbi hetekben nem találja önmagát, s a külső szemlélő számára úgy tűnik, a korábbi nehéz pillanatokban jól kamatoztatott csapategység törékennyé vált. A Vidi a legutóbbi tizenegy tétmérkőzéséből mindössze kettőt (a Ludogorec elleni hazait és a Honvéd elleni idegenbelit) nyert meg. Igaz az is, hogy mindössze kettőt veszített csak el, az AEK és a Puskás Akadémia ellen, mindkettőt a Pancho Arénában. Az egyiken hosszú időn át emberhátrányba kényszerült, a másikon a hosszabbításban elhibázott Marko Scsepovics egy tizenegyest.
Másképpen: ha egy nagy egyéni hiba nem hátráltatja a csapatot, döntetlenre bárki ellen jó volt. De van-e most olyan állapotban, mint volt?
Kovácsik Ádám, az első számú kapus az agyrázkódása miatt nem védhet, a helyettese Tomas Tujvel lesz. A szlovák kapus rutinos, egyébként az egyetlen a játékoskeretben, aki a 2012 őszi Európa Liga-szereplésnek is a részese volt, igaz, csak egy mérkőzésen védett, méghozzá az utolsó, a Sporting elleni decemberi találkozón. Hiányozni fog Huszti Szabolcs is, aki két meccsre szóló eltiltást kapott az AEK Athén elleni, budapesti piros lapja miatt.
A legnagyobb vihart Danko Lazovic kiesése okozta. A sokak szerint legnagyobb tudású, s vitathatatlanul a mostani keretből a legtekintélyesebb múlttal az OTP Bank Ligába igazoló fehérvári légiós váratlanul bejelentette a visszavonulását. Sajnos, a valós okáról a klub nem ad tájékoztatást, pedig mindenkit érdekelne, hogy három nappal az EL-főtábla rajtja előtt miért hoz valaki meg egy ilyen döntést. Főleg az, aki fél évvel ezelőtt hosszabbította meg a szerződését. Információk hiányában a sajtó találgat, s nem is biztos, hogy jól.
Marko Nikolics nincs könnyű helyzetben. A nyáron igazolt három játékost (Berecz Zsombort, Hangya Szilvesztert és Sós Bencét), akiket idáig szinte csak végszükségben vetett be. A főtáblára jutás tudatában szerződtetett két külföldi közül a bosnyák Armin Hodzic még nem kapott szerepet, a bolgár Georgi Milanov 36 percet kapott a szerződtetése utáni első bajnokin. A leglogikusabb, hogy ma este a Tujvel – Fiola, Juhász, Vinícius, Stopira – Pátkai, Hadzic, Nikolov – Nego, Kovács – M. Scsepovics tizenegy kezdjen, esetleg Milanov bevetése is elképzelhető.