Infostart.hu
eur:
356.4
usd:
313.97
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván
Irán megnyitja a Hormuzi-szorost - közölte Donald Trump amerikai elnök pénteken. Az elnök internetes közösségi oldalán megjelent rövid bejegyzésében az iráni bejelentésre hivatkozva azt írta, hogy a Hormuzi-szoros teljes mértékben nyitva és készen áll az áthajózásra.
Nyitókép: Getty Images/Alones Creative

Itt a várva várt hír: Irán megnyitja a Hormuzi-szorost, de az amerikai blokád még életben marad

Donald Trump amerikai elnök és az iráni külügyminiszter is bejelentést tett. A hírre fellélegzés jöhet a világ olaj-, műtrágya és egyéb, a konfliktus miatt érintett piacain.

Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter péntek kora délután jelentette be, hogy a Hormuzi-szorost „teljesen nyitottnak nyilvánították a tűzszünet fennmaradó időszakára”.

Az X-en megjelent nyilatkozata szerint a libanoni tűzszünettel összhangban a Hormuzi-szoroson keresztüli áthaladást minden kereskedelmi hajó számára teljesen szabaddá tették a tűzszünet fennmaradó időszakára, az Iráni Iszlám Köztársaság Kikötői és Tengerészeti Szervezete által már bejelentett útvonalon.

A fordulat azután következett be, hogy korábban J. D. Vance amerikai alelnök vezette amerikai küldöttség és az iráni delegáció között eredménytelen tárgyalások zajlottak Pakisztánban. Erre válaszul az Egyesült Államok a hét elején közölte, hogy az iráni kikötőket blokád alá vonja, a Hormuzi-szorost pedig az ellenőrzése alá, és csak olyan hajókat enged át rajta, amelyek nem Iránból érkeznek.

A korábban bejelentett kéthetes iráni–amerikai tűzszünet április 22-én jár le.

Ezután Donald Trump a Truth Social közösségi oldalán megköszönte Irán lépését, majd egy másik bejegyzésben közölte: az iráni kikötőkre vonatkozó blokád érvényben marad, amíg mindenben „száz százalékig” meg nem állapodnak. Úgy látja, a folyamatnak innentől nagyon gyorsan kellene haladnia, mert a legtöbb pontban már megegyeztek. A hétvégi tárgyalások után az elnök arról számolt be, hogy a legfontosabb kérdés maradt nyitva, Irán atomprogramjának a kérdése.

A hírre a BBC szerint meredek zuhanásba kezdett a nyersolaj ára: a Brent hordónként 90 dollár alá esett, a nap elején még 98 dollárt kértek érte. A konfliktus előtt a Brent olaj ára hordónként valamivel 70 dollár alatt mozgott. Március elején 100 dollár fölé emelkedett, majd még ugyanabban a hónapban elérte a 119 dollár feletti csúcsot.

Címlapról ajánljuk
Boromisza Zsombor: nem a Velencei-tó vizének pótlásán, hanem a turizmus alkalmazkodásán kellene gondolkodni

Boromisza Zsombor: nem a Velencei-tó vizének pótlásán, hanem a turizmus alkalmazkodásán kellene gondolkodni

A Velencei-tó jövőjéről szóló viták gyakran a vízpótlás körül forognak, ám ez önmagában nem jelent hosszú távú megoldást – írta a Másfélfok blogon a MATE Tájvédelmi és Tájrehabilitációs Tanszékének egyetemi docense. A szakember az InfoRádióban arról beszélt, hogy az alkalmazkodás a valódi megoldás, ezért olyan turisztikai és rekreációs fejlesztésekben kell gondolkodni, amelyek figyelembe veszik a tó természetes változékonyságát.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Nagy technológiai eladási hullám után próbálnak magukhoz térni a tőzsdék

Vegyes hangulat látszik a nemzetközi tőkepiacokon, mivel a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tartja a tőzsdéket. A hangulatot javítja, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×