Orbán Viktor miniszterelnök a francia LCI csatorna vasárnapi műsorában Darius Rochebin vendégeként szokatlan nyíltsággal beszélt kül- és belpolitikai nézeteiről. Az egyórás interjúban szóba került az ukrajnai háború, az Európai Unió jövője, Donald Trump, Marine Le Pen, Emmanuel Macron, valamint a magyar belpolitikai intézkedések is – számolt be az Index.
A kormányfő szerint Oroszország túl gyenge ahhoz, hogy világháborút robbantson ki, és még Ukrajnát sem képes legyőzni – ezért nem tart egy NATO elleni offenzívától. Ugyanakkor szerinte Ukrajna NATO- vagy EU-tagsága nem szolgálja Európa érdekét, a konfliktust pedig csak egy amerikai–orosz alku zárhatja le. A jelenlegi szankciók szerinte nem Moszkvát, hanem Európát – köztük Magyarországot – rombolják.
Orbán Viktor többször is méltatta Donald Trumpot, akit „kemény tárgyalópartnernek” nevezett. Szerinte csak vele lehet olyan nyomást gyakorolni Moszkvára és Kijevre, ami tűzszünethez vezethet. Bár elismerte, hogy Trump politikája nehézségekkel jár – például a vámok terén –, úgy véli, érdemes lenne újra együttműködni vele.
A francia elnökkel kapcsolatban Orbán kijelentette: ellentétes utat képviselnek Európa jövőjét illetően. „Mi elhagytuk a keresztény gyökereinket, Macron pedig egy progresszív és liberális Európát akar. Ebben nem értünk egyet.”
Egyetlen harcostársam maradt Franciaországban: Marine Le Pen – mondta Orbán Viktor, hozzátéve, hogy ha a radikális jobboldali politikus nyerne a 2027-es elnökválasztáson, „magnum pezsgőket bontana”. Szerinte Le Pen következetesen kiáll a szuverén nemzetállamok mellett, és ha elnökké válik, segítene neki egy olyan európai költségvetést létrehozni, amely a háború helyett a jövőt finanszírozza, és megálljt parancsol a brüsszeli bürokráciának.
A miniszterelnök szerint az Európai Unió jelenleg stagnál, mert Brüsszel túlságosan központosít. „Az európai gondolat fantasztikus, de vissza kell adnunk a nemzeti jogköröket.” Kiemelte, hogy minden országot saját kultúrája és ideológiája alapján kell megérteni – ezért is keresi Magyarország a kapcsolatokat olyan országokkal, mint Kína, Oroszország vagy Törökország.
Putyin jöhet, Netanjahut már fogadtuk
Orbán Viktor az interjúban egyértelművé tette: ha Vlagyimir Putyin úgy dönt, hogy Magyarországra látogat, az orosz elnököt hivatalos állami keretek között, a diplomácia szabályai szerint fogják fogadni. Orbán Viktor szavai szerint „ha Oroszország elnöke úgy dönt, hogy eljön Magyarországra, úgy fogjuk fogadni, ahogyan az illik” – fogalmazott.
A magyar miniszterelnök 2022 óta kétszer találkozott Vlagyimir Putyinnal. Legutóbb 2024. július 5-én járt Moszkvában, ahol az ukrajnai háború lezárásának lehetőségeiről, illetve a két ország közötti párbeszéd újraindításáról egyeztetett. Egy évvel korábban, 2023 októberében Pekingben, az „Egy övezet, egy út” csúcstalálkozóján találkoztak, ahol a világpolitikai helyzet mellett szintén az ukrajnai háború volt napirenden. Orbán akkor is hangsúlyozta: Magyarország érdekelt az orosz–magyar kapcsolatok fenntartásában, és mielőbbi fegyvernyugvást sürgetett.
Hasonlóan fogadták Benjamin Netanjahut is, akit nemzetközi elfogatóparancs alatt tart számon a hágai bíróság – amelyet Orbán „túlzottan politikai szereplőnek” nevezett.
A demográfiai kérdésekre válaszul a miniszterelnök leszögezte: „Nem a migráció a válasz.” Úgy véli, Európa jövőjét nem a bevándorlás, hanem a saját hagyományaink, kultúránk és történelmünk határozhatják meg.
Arra a kérdésre, hogy hasonlónak tartja-e magát Vlagyimir Putyinhoz, Orbán Viktor azt válaszolta: „Nincs szükségünk arra, hogy bárkihez hasonlítsuk magunkat. Nem érdekel, mit csinál Putyin. Engem a magyar nép érdekel.”