eur:
414.86
usd:
394.37
bux:
78256.39
2024. december 2. hétfő Melinda, Vivien
Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke nyilatkozik a sajtónak a romániai parlamenti választások eredményváróján Kolozsváron, a szövetség székházában 2024. december 1-jén. Ezen a napon a kétkamarás parlament összetételéről döntöttek a választópolgárok.
Nyitókép: MTI/Kiss Gábor

Szakáli István Loránd: az RMDSZ-nek komoly beleszólása lehet a román kormányalakításba

Bejutott a parlamentbe a vasárnapi romániai választásokon az RMDSZ, de az eredmény miatt biztosan kihívás lesz a kormányalakítás a győztes és jelenleg az országot vezető Szociáldemokrata Pártnak.

A szavazatok 99,5 százalékos feldolgozottsága mellett az látszik, hogy a szélsőséges magyarellenes pártok megerősödtek, közel 33 százalékot vittek el a voksokból, amivel háromszorosára nő a létszámuk az új parlamentben. Az RMDSZ 6,5 százalék körüli eredményt ért el, ez az elmúlt 20 év legjobbját – 580 ezren szavaztak a pártra –, így az elmúlt 35 évhez hasonlóan az RMDSZ az elkövetkező négy évben is ott lesz Bukarestben, és hallatni fogja a hangját a román nagypolitikában – ismertette az eredményeket az InfoRádióban Szakáli István Loránd, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója.

Kihívás lesz azonban a győztes szociáldemokratáknak (PSD) a kormányalakítás. A második helyezett a választáson a szélsőséges AUR lett (további eredmények itt).

"Nagyon nehéz a helyzet, nehezek lesznek a kormányalakítási tárgyalások, amikre az is nagy befolyással lesz, hogy ki nyeri az elnökválasztás vasárnapi, második fordulóját. Romániában az államelnöknek megvan az a joga, hogy ne a győztes párt vezetőjét bízza meg kormányalakítással, sőt akár tetszőleges politikust is felhatalmazhat. Nagy kérdés tehát, hogy Calin Georgescu vagy Elena Lasconi fogja megnyerni a választásokat" – mondta a szakértő, megjegyezve, hogy az elnökválasztás első fordulójában leadott szavazatok újraszámoljásának várhatóan hétfő délelőtt lesz eredménye.

Szakáli István Loránd szerint a szélsőséges pártok nem fognak tudni kormányképes koalíciót alakítani, illetve csak úgy tudnának, ha ezt a szociáldemokratákkal együtt tennék meg, de erre rendkívül kicsi az esély.

"A szociáldemokraták várhatóan nem lesznek hajlandóak koalícióra lépni a szélsőséges pártokkal, de az úgymond nem szélsőséges pártok koalícióalakítási képessége körül is sok kérdőjel van. Például az, hogy a szociáldemokraták hogyan tudnának együttműködni a progresszívekkel. Mindenféleképpen úgy tűnik, hogy az RMDSZ-nek komoly beleszólása lehet abba, hogy hogy fog kinézni az elkövetkező kormány Romániában" – emelte ki a Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója.

A romániai parlamenti választások eredménye a hétfő 11 óra utáni állás szerint (Állandó Választási Hatóság/maszol.ro)
A romániai parlamenti választások eredménye a hétfő 11 óra utáni állás szerint (Állandó Választási Hatóság/maszol.ro)

Azt egyelőre nyitott kérdésnek látja, hogy mi fog történni a hétvégén az elnökválasztás második fordulójában. Nem lehet tudni, hogy például a Szociáldemokrata Párt szavazói, akik valószínűleg nagyon csalódottak amiatt, hogy az előzetesen nagy esélyesnek tartott Marcel Ciolacu nem jutott be a második fordulóba, kire fognak szavazni. Hozzájuk sok román elemző és Szakáli István Loránd megítélése szerint is legalább olyan közel áll a Calin Georgescu-féle szélsőséges, nemzetieskedő álláspont, mint amennyire közel áll hozzájuk a progresszív, a mainstream európai témákat napirenden tartó Elena Lasconi-féle USR. Ezért nagyon sok a nyitott kérdés, sőt a szakértő szerint végső soron az is benne van a pakliban, habár egyre kisebb eséllyel, hogy az Alkotmánybíróság bizonyos szabálytalanságok miatt megismételteti az elnökválasztás első fordulóját.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Váratlanul Kijevbe érkezett Olaf Scholz, nagy bejelentéssel kezdte látogatását

Rendkívüli, előre be nem jelentett látogatásra érkezett hétfő reggel Kijevbe a német kancellár. A vizit meglepetést okozott a német média számára is, azzal kapcsolatban azonban szinte tejes a "konszenzus", hogy az ukrajnai háború immár a februári német parlamenti választások egyik legfőbb kampánytémájává vált.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.02. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×