eur:
409.4
usd:
374.68
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
CD Commissioner for Democracy, Justice, and the Rule of Law Michael McGrath attends a hearing in the European Parliament on November 5, 2024 in Brussels, Belgium. Commissioners-designate appear in public hearings at the European Parliament. After that, the Commission as a whole is approved in a single vote of consent by the Parliament. (Photo by Thierry Monasse/Getty Images)  GettyImages-2182370999
Nyitókép: Thierry Monasse/Getty Images

Szorosabb kapcsolatot akar az uniós pénzek és a jogállamiság között az ír biztosjelölt

Az Európai Bizottság szorosabb kapcsolatot szeretne a jogállamisági jelentés ajánlásai és az unió pénzügyi támogatásai között, ami azt jelenti, hogy az uniós alapok forrásai lehívása előfeltételének kell lennie a jogállamiság tiszteletben tartásának - jelentette ki Michael McGrath Írország uniós biztosjelöltje Brüsszelben kedden, aki pozíciójának támogatása esetén a demokráciáért, jogérvényesülésért és jogállamiságért felelős tárcáért lehet felelős az új összetételű Európai Bizottságban. Magyar képviselők kérdéseire is válaszolt.

Írország biztosjelöltje az Európai Parlament illetékes szakbizottságai előtt tartott meghallgatása során elmondott beszédében hangsúlyozta, a jogállmaiság előmozdítása és védelme prioritás lesz a következő öt évben. Biztosi kinevezése esetén folytatni kívánja az tárcáért felelős korábbi uniós biztos, Didier Reynders ezen a téren megkezdett munkáját - mondta.

Közölte, az uniós bizottság által az elmúlt években közzétett jogállamisági jelentés fontos eszköz arra, hogy a brüsszeli testület a vonatkozó kihívásokra felhívja a figyelmet. A jogállamiság szavatolásának kötelezettsége egyformán vonatkozik minden tagállamra, ahogy a jelentés ajánlásait az uniós bizottság azonos eszközökkel ellenőrzi minden tagállam esetében - emelte ki. Az Európai Bizottság készen áll arra, hogy további eszközökkel erősítse a szabályoknak való megfelelést - hívta fel a figyelmet. A jogállamiságot az Európai Unió a szomszédos és a tagjelölt országokban is középpontba kívánja helyzeni országspecifikus jogállamisági jelenések bevezetésével - tette hozzá.

Az ír uniós biztosjelölt fontosnak nevezte, hogy az uniós bizottság pártatlanul és egyenlő bánásmód mellett, mindenfajta előfeltételezéstől mentesen készítse el az éves jogállamisági jelentését az érintett hatóságok, a civil szervezetek és a társadalom bevonásával.

"Az embereknek azt kell látniuk, hogy a jogállamiság azonos módon érvényesül az unió egészében" - fogalmazott.

Kérdésre válaszolva az ír biztosjelölt azt mondta: "elismeri" az Európai Parlament munkáját, amit a jogállamiság magyarországi helyzetét feltáró munkába fektetett. A jogállamiság az alapot jelenti az Európai Unióban, ha nincs jogállamiság, mindent a szétesés fenyeget - monda. Nem válogathat egyetlen tagállam sem, hogy mely jogszabályt tartja be és melyiket nem - hívta fel a figyelmet.

"Biztosíthatom Önöket, hogy gondoskodni fogok arról, hogy minden tagállamban, teljes mértékben, egységesen betartsák az uniós szabályokat" - fogalmazott.

László András, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője által, a Patrióták Európáért frakció nevében feltett, Magyarországgal szemeben indított uniós eljárásokra, valamint a jogállamisági jelentésben megfogalmazottak azonos ellenőrzésére vonatkozó kérdésére az uniós biztosjelölt azt válaszolta: a jogállamisági elvárások mindenkire azonos módon vonatkoznak.

"Nem szívesen nyúlok a jogállamiság betartását biztosító eszközökhöz, de nem fog megremegni a kezem, ha használni kell őket"

- fogalmazott.

A jogállamiságot minden tagállamban szavatolni kell, védeni kell az alapvető értékeket, az alapjogokat, ahogy a demokratikus kötelezettségeknek is eleget kell tenni - szögezte le. Közölte továbbá: együttműködik a tagállamokkal, ha azonban nem történik elégséges lépés a jogszabályi megfelelés érdekében, az uniós bizottság intézkedéseket fog tenni.

László András azon kérdésével kapcsolatban, hogy uniós biztosként hogyan kíván fellépni illegális migránsok által Európában elkövetett bűncselekményekkel szemben, McGrath azt monda: most az Európai Unió új menekültügyi és migrációs paktumának végrehajtására kell összpontosítani. Minden bűncselekmény esetében, kövesse is el bármely társadalmi csoporthoz tartozó, azonos módon kell eljárni - tette hozzá.

Dávid Dóra, a Tisza Párt EP-képviselője a meghallgatás során arra volt kíváncsi, hogy a jelölt milyen lépéseket kíván tenni gyermekek biztonságáért az interneten. Az ír biztosjelölt azt válaszolta, az online biztonság fontos prioritása lesz az uniós bizottságnak, a hiányosságokat orvosolni fogja, ugyanis - mint kiemelte - a fogyasztóvédelem a digitális térben nem teljes körű, különösen a gyermekek esetében.

Fel kell lépni a gyerekeket az online térben vásárlásra ösztönző káros gyakorlatokkal szemben

- hangsúlyozta McGrath.

Az ír biztosjelölt kiemelte továbbá: a korrupció elleni harc és az unió pénzügyi érdekeinek védelme terén tagállami intézkedésekre van szükség, a tagállami korrupcióellenes törekvéseket azonban új uniós korrupcióellenes stratégia segíthetné az érintett és illetékes hatóságok és szervek együttműködése által.

"A jelenlegi geopolitikai helyzeteben meg kell védenünk azokat az értékeket, amelyek az Európai Uniót a béke, a tolerancia és a remény letéteményesévé tették, ilyen a demokrácia, az alapvető jogok tiszteletben tartása és a jogállamiság szavatolása" - fogalmazott McGrath, majd hozzátette: az alapvető jogok betartására kell törekedni a tagjelölt országok esetében is.

Szavai szerint számos veszély leselkedik a szabad választásokra, egyebek mellett a dezinformációs törekvések, a hamis hírek terjesztése által. Mindezek kiküszöbölésére az uniós bizottság "Demokráciapajzs" néven olyan integrált keretet kíván majd bevezetni, amelynek segítségével meg lehet védeni a demokratikus folyamatokat a külső beavatkozástól. Ehhez meg kell erősíteni az EU ellenállóképességét, különösen társadalmi szinten, azon belül is a fiatalok felkészültségét kell javítani a médiafogyasztás terén - tette hozzá beszédében az ír uniós biztosjelölt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×